Tedavinize Başlayın
 • MR ve Röntgen Sonuçlarınızı İletinKısa sürede dönüş sağlayalım
 • Diz & Kalça Ağrısı TestiTesti çözün sizi bilgilendirelim
tt

Diyabetik Ayak Ülseri

Detail about our service

Diyabetik Ayak Ülseri

Diyabetik (şeker hastalığı) ayak ülseri, diyabetli hastaların yaklaşık %15’inde meydana gelen ve genellikle ayağın alt kısmında bulunan, deri dokusunun bütünlüğünün bozulmasıyla oluşan açık yaralardır. En çok ayak baş parmaklarında ve ayak altında görülmekte olup kemiğe kadar etki edebilir. Bu kronik yaralar uzun sürede morbidite, mortalite ve hastanın yaşam kalitesi üzerine etki eder. Ayak ülseri yaşayan diyabet hastalarında erken ölüm, kalp hastalıkları ve ölümcül inme gibi riskler daha fazladır.

tt

Risk Faktörleri 

Şeker hastalarında ayak ülseri oluşma riski vardır. Ülserler, ayakta his eksikliği, zayıf dolaşım, ayak deformiteleri, tahriş (sürtünme veya basınç gibi) ve travmanın yanı sıra diyabet süresi gibi faktörlerin bir kombinasyonu nedeniyle oluşabilmektedir. İnsülin kullanan kişiler ve diyabetle ilişkili böbrek, göz ve kalp hastalığı olanlarda ayak ülseri gelişme riski daha yüksektir. Aşırı kilo, alkol ve tütün kullanımı da ayak ülserlerinin oluşmasında rol oynar. Çoğu hastada periferik nöropati ve periferik arter hastalığı diyabetik ayak ülseri oluşumunda merkezi bir rol oynar ve ayak ülseri genel olarak nöropatik, iskemik ve nöroiskemik olarak sınıflandırılabilir.

tt

Periferik Nöropati

‘’Ağrı’’ hissi aslında bir hediyedir. Çünkü size yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu anlatır. Uzun yıllar şeker hastalıkla yaşayan kişiler, zamanla artan kan şekeri seviyelerinin neden olduğu sinir hasarı nedeniyle ayaklarda ağrı hissetme yeteneğinde azalma veya hissin tamamen kaybolduğu ‘’nöropati’’ geliştirebilir.

Ağrı ve acı duyusunu ayaklardan beyne taşıyan sinirlerin hasarı nedeniyle ağrı hissi oluşmadığında kişi ayak yarasının farkında bile olmayabilir. His kaybı olan hastaların ağrı, ülserasyon ve enfeksiyon semptomları farkındalığı azaltacağından ayak kontrolü ve bakımı diyabetli kişilerde son derece önemlidir.

Periferik Arter Hastalığı

Kol, bacak veya iç organlara kan taşıyan damarların kısmen veya tamamen tıkanması durumu periferik arter hastalıklarını oluşturur. Yüksek kan şekeri seviyeleri bunun en önemli nedenlerinden biridir. Şeker hastalar, iki kat daha fazla periferik arter hastalığı riskine sahiptirler, ayrıca, alt uzuv ampütasyonu için de önemli bir risk faktörüdür. Kan dolaşımı iyi sağlanamadığında vücudun iyileşme yeteneği azalır ve ayak ülserinin enfeksiyon riski artar. Kan şekerindeki yükselmeler, vücudun potansiyel bir enfeksiyonla mücadele etme yeteneğini azaltabilir ve ayak yaralarının iyileşme süreci yavaşlayabilir. Bu nedenle diyabetin kontrolü ayak ülseri için kritiktir.

tt

Diyabetik Ayak Belirtileri

 • Ayak ülseri gelişen birçok insan ağrı hissetme yeteneğini kaybettiğinden, ağrı yaygın bir semptom olmayabilir.

 • Çoğu zaman, ilk fark edebileceğiniz şey çoraplarınızda bir miktar sıvı sızıntısıdır.

 • Kızarıklık ve şişme de ayak ülseriyle ilişkili olabilir ve eğer önemli ölçüde ilerlediyse, koku mevcut olabilir.

 • Bir veya her iki ayakta olağan dışı şişme, tahriş, kızarıklık ayak ülserinin erken belirtileridir.

 • Ülser etrafındaki bölgeye sağlıklı kan akışının olmaması nedeniyle ülseri çevreleyen siyah doku oluşumu, ileri seviye ayak ülserinin en önemli belirtisidir.

 • Ayak ülseri belirtileri her zaman belirgin değildir. Bazen, ülser enfekte olana kadar ülser belirtileri görülmez. Cilt renginde değişim, özellikle de siyaha dönüşen dokuyu görmeye başlar veya tahriş olmuş görünen bölgede herhangi bir acı hissederseniz, doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekir.

tt

Diyabetik Ayak Yaralarında Enfeksiyon 

Enfeksiyon, diyabetik ayak yaralarında dikkat edilmesi ve hemen tedavisi gereken en önemli komplikasyondur. Ayak ülseri belirtileri her zaman belirgin olmadığından, bazen, ülser enfekte olana kadar yara fark edilmez. Enfeksiyon tedavi edilmez ve ilerlerse kangren, ampütasyon gibi daha büyük sorunların yaşanma riski vardır.

Diyabetik ayak ülserlerinin yaklaşık %56’sı enfekte olur ve enfekte olan hastaların da yaklaşık %20’si alt ekstremite ampütasyonuna uğrar (Wu S. vd., 2007). Enfeksiyonlara bağlı doku ölümünü ifade eden kısmi veya tam kangren, ülser çevresinde ortaya çıkabilir.

tt

Tüm ülserler enfekte değildir; bununla birlikte, doktorunuz enfeksiyon teşhis ederse, antibiyotik, yara bakımı ve hastaneye yatarak tedavi programı gerekli olabilir. Bir ülserin enfekte olmasını önlemek için aşağıdakileri yapmak önemlidir:

 1. Kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutun,

 2. Bölgeyi temiz ve bandajlı tutun,

 3. Pansuman veya bandaj kullanarak yarayı günlük olarak temizleyin, ve

 4. Yalınayak yürümekten kaçının.

Osteomyelit (kemik iltihabı)

Orta ve şiddetli diyabetik ayak enfeksiyonu olan hastalarda osteomyelit, (kemik iltihabı) sıklıkla görülebilir. Eğer osteomiyelit tespit edilmez ve uygun şekilde tedavi edilmezse, yaranın iyileşmesi olası değildir. Osteomyelitin erken evrelerde teşhis edilmesi zor olabilir. Kronik ,büyük, derin ve kemiğin üzerini saran yaralar kemik enfeksiyonu için büyük risk oluşturur. İltihab nedeniyle “sosis parmak” görüntüsünü veya görünür kemik varlığını osteomyelit varlığını düşündürür.

icon-1-1.png

Turan&Turan
Kemik Kas Eklem Sağlığı

Çağrı Merkezi

0224 222 0 777