Müşteri Hizmetleri
  • Whatsapp Üzerinden Ulaşınçevrimiçi
  • Messenger Üzerinden Ulaşınçevrimiçi
Tedavinize Başlayın
  • MR, Röntgen Sonuç ve Sorularınızı İletinKısa sürede dönüş sağlayalım
  • Diz & Kalça Ağrısı TestiTesti çözün sizi bilgilendirelim
tt

Etki Mekanizması Nasıldır

Detail about our service

Etki Mekanizması Nasıldır

etki mekanizması nasıldır

Bakteriyofajlar doğada bakterilerin bulunduğu her yerde, toprakta, sularda, bitki, insan ve hayvanlarda, okyanuslarda bulunurlar. Okyanuslar, dünyadaki en yoğun doğal faj kaynaklarına sahiptir. İnsanlarda da ağız, akciğer, bağırsak gibi birçok yerde bakteriyofaj bulunabilmektedir.

Bakteriyofajlar üzerlerinde, hedef bakterileri tanıyabilecekleri reseptör moleküller taşır. Bu reseptörler ile bakterileri spesifik olarak tanır ve bağlanırlar. Fajlar bakterilere bağlandıktan sonra genetik materyallerini (DNA ya da RNA) bakteri içine aktarır ve bundan sonra kendi genlerini çoğaltmaya başlar. Bu sürecin devamında bakteriyofaj enfekte ettiği bakteriyi parçalar ve diğer bakterilere tutunarak bu süreci tekrarlar. Buna litik döngü denir, yani yıkıcı ve eritici süreç anlamına gelir. Böylece enfeksiyona neden olan bakteriler fajlar tarafından ortadan kaldırılır.  

etki mekanizması nasıldır
etki mekanizması nasıldır

Bazı bakteriyofajlar, genetik materyallerini şırınga benzeri bir hareketle aktarırlar.  Reseptörle temas kurunca, kuyruk lifleri taban kısmından hücre yüzeyine yaklaştırırlar. Sağlam bir şekilde bağlanınca, kuyruk büzülüp  genetik materyalin dışarı itilmesine neden olur. Bazı fajlar genetik materyali hücre zarından içeri iter, bazıları ise yüzeye bırakır. Bu sürecin devamında bakteriyofaj enfekte ettiği bakteriyi parçalar. Yeni virüsler hücre zarından tomurcuklanarak ayrılırlar ve diğer bakterilere tutunarak bu süreci tekrarlar.

Vücuda alınan fajlar, spesifik olduğu bakteri türü ile karşılaştığında bakteriye tutunur ve çoğalır. Eğer bakteri ile karşılaşmazsa konak hücrelere tutunamaz ve fagositik hücreler tarafından vücuttan atılır. Böylece bakteriyofajlar insanlar için güvenilir kabul edilmektedir.

icon-1-1.png

Turan&Turan
Kemik Kas Eklem Sağlığı

Çağrı Merkezi

0224 222 0 777