Müşteri Hizmetleri
  • Whatsapp Üzerinden Ulaşınçevrimiçi
  • Messenger Üzerinden Ulaşınçevrimiçi
Tedavinize Başlayın
  • MR, Röntgen Sonuç ve Sorularınızı İletinKısa sürede dönüş sağlayalım
  • Diz & Kalça Ağrısı TestiTesti çözün sizi bilgilendirelim
tt

Osteomiyelit Tedavisinde

Detail about our service

Osteomiyelit Tedavisinde

Osteomiyelit Tedavisinde
  • Kemik ucunun dışarıdan görüldüğü açık kemik kırıkları,
  • Vücudun başka bir yerinden, örneğin kan yoluyla kemiğe yayılan enfeksiyonlar,
  • Kemik çevresinde kan pıhtısında bakterilerin yerleşimine neden olan ve ikincil bir enfeksiyona yol açabilen travmatik yaralanmalar,
  • Kemik bölgesinde biriken kan dolaşımındaki bakteriler. Daha sonra kemikteki bakteri bölgesi büyür ve kemiğin hasar görmesine neden olur.
  • Kronik açık yaralar veya yumuşak doku enfeksiyonu ilerlediğinde kemik yüzeyine kadar uzanarak kemik enfeksiyonuna yol açabilir.
  • Diyabet gibi bazı kronik durumlar osteomiyelit riskinizi artırabilir.

Çoğu durumda, bir tür stafilokok bakteri olan Staphylococcus aureus adlı bir bakteri osteomiyelite neden olur.

Osteomiyelit; enfeksiyon bölgesinde hassasiyet, kızarıklık ve sıcaklık, etkilenen kemiğin etrafında şişme, hareketlerde zorlanma, özellikle geceleri şiddetli ağrılar ile kendini gösterir.

 

Bir kişinin osteomiyelit olup olmadığını anlamak tedavide ilk adımdır. Röntgen, kan testleri ve kemik taramalrı gibi yöntemlerle osteomiyelit varlığı belirlenir. Tedavi için enfeksiyona neden olan bakteri türü belirlenmelidir. Tedavi, enfeksiyonu durdurmaya ve mümkün olduğunca çok işlevi korumaya odaklanır. Osteomyelitli çoğu insan antibiyotik, cerrahi veya her ikisi ile tedavi edilir. Ancak osteomiyelit doğru yöntemler ile tedavi edilmediğinde, enfeksiyon kronikleşebilir ve etkilenen kemiğe kan akışının kaybına neden olabilir. Bu durum kemik dokusunun tamamen kaybına yol açabilen ciddi bir sorundur.

 

Osteomiyelitin erken evrelerinde başlatılırsa uygun antibiyotiklerle enfeksiyon tedavi edilebilir. Ancak, özellikle ilaç dirençli bakterilerin neden olduğu ileri evre ve kronik osteomiyelit tedavisinde antibiyotikler yetersiz kalmaktadır. Ek olarak, biyofilm oluşumu ve ölü dokuların birikmesi ile kemik problemleri daha da kötüleşebilir. Bu ilerleyici vakalar için son çözüm ampütasyon gerekebilir. Bu nedenle osteomiyelit durumlarında tıbbi müdahalenin derhal yapılması önemlidir.

 

Osteomiyelit tedavisinde karşılaşılan zorluklar nedeniyle alternatif ve yardımcı tedavi yöntemleri yıllardır araştırma konusu olmuştur. Özellikle son yıllarda önemli bir uygulama alanı olmaya başlayan bakteriyofaj tedavisi, antibiyotiklerin yetersiz olduğu durumda osteomiyelit tedavisinde etkili bir yöntem olarak kabul edilir ve bakteriyel dirençle komplike olan enfeksiyonların tedavisi için bakteriyofajların kullanımına ilgi gün geçtikçe artmaktadır.

Osteomiyelit tedavisinde bakteriyofaj, enfeksiyona neden olan bakterine türüne göre tek başına, karışım halinde veya antibiyotik ile birlikte uygulanabilir. Bu alandaki çalışmalar bakteriyofaj tedavisinin yan etki olmadan, doku yıkımı veya enfeksiyon tekrarlaması gerçekleşmeden daha kısa sürede iyileşme sağlayabileceğini göstermektedir.

 

Tedavi sürecinde ilk olarak sağlık durumunuz gözden geçirilir, röntgen çekimiyle enfeksiyon belirlenir. Tedavi için öncelikle enfeksiyona neden olan bakteri türleri tanımlanır ve buna uygun bakteriyofaj tedavisi planlanır. Enfeksiyonun ciddiyetine ve yerine bağlı olarak hastaneye yatış gerekebilir.

 

Sonuç olarak osteomiyelit tedavisinde dirençli bakterilerin neden olduğu zor enfeksiyonları tedavi etmek için kolay uygulanabilir ve yüksek özgüllük ile bakteriyofaj terapisi etkili bir çözüm sunar.

icon-1-1.png

Turan&Turan
Kemik Kas Eklem Sağlığı

Çağrı Merkezi

0224 222 0 777