Müşteri Hizmetleri
  • Whatsapp Üzerinden Ulaşınçevrimiçi
  • Messenger Üzerinden Ulaşınçevrimiçi
Tedavinize Başlayın
  • MR, Röntgen Sonuç ve Sorularınızı İletinKısa sürede dönüş sağlayalım
  • Diz & Kalça Ağrısı TestiTesti çözün sizi bilgilendirelim

bakteriyofaj tedavileri

2016 yılında Mısır’da  eşiyle birlikte tatildeyken gıda zehirlenmesine benzer yakınmaları olan Tom Patterson, durumu git gide ağırlaşmaya başlayınca doktora gitmiş ve tomografide karnında futbol topu büyüklüğünde bir apse saptanmış. Doktorlar, acinetobacter baumanni adlı bir bakterinin bu enfeksiyona yol açtığını ve bunun dünyanın en ağır enfeksiyonu olduğunu söylemişlerdir.

Denenebilecek her tür antibiyotiğe dirençli olan bu mikrop Tom’un kanında dolaşıp durumunu ağırlaştırırken doktorların yapabileceği bir şey kalmamış. Ancak eşi Steffanie pes etmeyip bakteri için alternatif tedavi yöntemleri araştırmaya karar verdiğinde bakteriyofaj tedavisi ile ilgili bir makaleye rastlamış. Bakterileri enfekte eden ve onlardan 100 kat küçük olan virüslere bakteriyofaj dendiğini ve sadece eski Sovyetler Birliği ve Doğu Avrupa’da bu araştırmalara devam edildiğini öğrenen Steffanie, Tom’un doktoru ile birlikte FDA (Amerika Gıda ve İlaç Kurumu) ‘na başvuruda bulunup faj tedavisi için izin almışlar ve uygun faj araştırmalarına başlamış.

Texas A&M Üniversitesi’nden Dr. Ry Young laboratuvarından ona yardımcı olacağını söyleyerek dünyanın her tarafındaki faj araştırmacılarından numune istemiştir. Bir doktora öğrencisinin gönderdiği dört çeşit faj onlar için umut olmuştur.

Bu sırada artık her an ölebilir durumda olan Tom’a ilk faj karışımı karnındaki enfeksiyona yakın bir yere enjekte edilmiş, ardından Amerikan Donanması tıp merkezinde geliştirilen ikinci bir doz ise damardan uygulanmıştır. Bu uygulamadan kısa süre sonra Tom  iyileşme belirtileri göstermeye başlamıştır.

Tom, böylelikle antibiyotiğe dirençli enfeksiyon sebebiyle Amerika’da damar yoluyla faj tedavisi gören ilk kişi olmuş ve bu sayede sağlığına kavuşmuştur. Yaşadıkları bu olaydan sonra eşi ile beraber bakteriyofaj tedavisinin savunucusu olmuşlardır.

Yorum Yapın