Müşteri Hizmetleri
  • Whatsapp Üzerinden Ulaşınçevrimiçi
  • Messenger Üzerinden Ulaşınçevrimiçi
Tedavinize Başlayın
  • MR, Röntgen Sonuç ve Sorularınızı İletinKısa sürede dönüş sağlayalım
  • Diz & Kalça Ağrısı TestiTesti çözün sizi bilgilendirelim
tt

Spinal tümör

Detail about our service

Spinal tümör

Spinal tümörlerle nadiren karşılaşılır. Tümörün yayılma eğilimine göre iyi huylu ya da kötü huylu olarak sınıflandırılır. Kötü huylu tümörler arter, ven ve lenfatik sisteme direkt olarak yayılmalarıyla bilinirler. Omurgaya en sık yayılım gösteren kötü huylu tümörler meme, prostat, akciğer veya böbrek tümörleridir. Spinal tümörler, spinal kanala baskı yaptığında tehlikeli olabilmektedir. Nörolojik fonksiyon bozukluğuna (örneğin: felç) veya omurga anatomisinin bozulmasıyla spinal instabiliteye neden olabilirler. Birçok hastada ilk belirti olarak ağrı ortaya çıkar. Spinal tümör kaynaklı ağrı genellikle dinlenme esnasında veya geceleri kötüleşir ve aktiviteyle ilgili olabilir ya da olmayabilir. Diğer belirtiler güçsüzlük, uyuşukluk, aşırı duyarlılık ve skolyoz veya kifoz gibi omurga eğrilikleridir.

Spinal-Tumor-Banner

Cerrahi dışı spinal tümör tedavisi

Patoloji, onkoloji, anjiyo, nöroradyoloji ve omurga cerrahisi uzmanları birlikte hastanın durumunu değerlendirmelidir. Tümörün tipi, spinal deformite, sinir arazı, kemik kalitesi ve hastanın hayat beklentisi dikkate alınmalıdır.

Özellikle agresif (hızlı seyirli) tümörler,tümörün tipi ve hastalığın evresine bağlı olarak kısmi ya da tamamen çıkarılmayı gerektirebilir. Diğer tümörlerde ise radyoterapi, korse,kemoterapi, embolizasyon tedavisi gibi cerrahi olmayan tedaviler uygulanabilir. Bazı vakalarda tümör hem cerrahi operasyon hem de cerrahi dışı tedavi gerektirebilir. Analjezik (ağrı kesici) ilaç kullanımıyla ağrı azaltılabilir veya sinirlerin baskılanması (sinir bloğu) ya da çıkarılması ile omurganın stabilizasyonu sağlanabilir.

Şiddetli ağrıyı kontrol altına almak için algoloj (ağrı bilimi)  konsültasyonu gerekebilmektedir. Tümör etrafında oluşan ödemi azaltmak için steroidler kullanılabilir. Ağrıyı kontrol etmeye yardımcı olarak ve omurga stabilitesini sağlayabilmek için korse gerekebilir. Kemoterapi ve/veya radyoterapi uygulanarak tümörler küçültülebilir. Kemoterapi tedavisi damar yoluyla ya da oral yol ile uygulanabilir. Kanser hücrelerine zarar verirken sağlıklı hücrelerin korunduğunu garanti edebilmek için radyoterapinin dozu ve sıklığı dikkatlice ayarlanmalıdır.

Spinal Tümör Cerrahisi:

Cerrahi operasyon ne zaman gereklidir?

· Cerrahi dışı yöntemlerin ağrıyı azaltmada başarısız olduğu durumlarda,

· İlerleyici nörolojik bozukluk gözlendiğinde,

· Teşhis için açık biyopsi gerektiğinde,

· Tümörün çıkarılmasının nörolojik hasarı azaltmaya yardımcı olabileceği durumlarda,

· Önemli bir spinal dengesizliğe neden olan vertebral hasar olduğunda.

Cerrahi operasyon kararı, enfeksiyon riski ve yara iyileşme problemlerini değerlendirmeyi de içerir.

· Hastanın beslenme düzeni, bağışıklık sistemi ve akciğerlerin durumu dikkatlice değerlendirilir.

· Hasta yakın zamanda kemoterapi ya da radyoterapi almışsa iyileşme süreci tehlikeye girebilmektedir, akyuvarlarda azalma meydana geldiğinden enfeksiyonlara karşı direnç azalabilir.

· Beslenme durumu önemli ölçüde etkilenebilir ve ciddi kilo kayıpları nedeniyle genel sağlıkta kötüleşme meydana gelebilir.

· Akciğer fonksiyonlarının sağlıklı olabilmesi ve yaraların iyileşebilmesi için kanın yeterince oksijenlenmesi gerekir.

· Düzenli aralıklarla doktor kontrolleri yapılmalıdır. Kanser tedavisinde amacın hayat kalitesinin mümkün olduğunca üst seviyede kalmasını sağlamak olduğu unutulmamalıdır.

icon-1-1.png

Turan&Turan
Kemik Kas Eklem Sağlığı

Çağrı Merkezi

0224 222 0 777