Uzmanlarımıza Danışın
  • Whatsapp Üzerinden Ulaşın
    çevrimiçi
  • Messenger Üzerinden Ulaşın
    çevrimiçi
Tedavinize Başlayın
  • MR ve Röntgen Sonuçlarınızı İletinKısa sürede dönüş sağlayalım
  • Diz & Kalça Ağrısı TestiTesti çözün sizi bilgilendirelim
tt

Boy Uzatma Nedir

Detail about our service

Nedir?

Boy uzatma ameliyatı kol ve bacaklardaki kemiklerin uzatılması ve işlevselliği arttırma amacıyla ortopedi uzmanları tarafından yapılan bir cerrahi operasyondur. Bacak boyu eşitsizlikleri, başarısız tedavi sonucu kötü kaynamış kemik kırıkları, doğuştan gelen kusurlar ve gelişim bozuklukları gibi nedenlerle oluşan defektlerin dışında yalnızca estetik amaçlı da yapılabilmektedir.

 

Neden Yapılır?

Kısa boy veya orantısız uzuv bir hastalık olarak görülmese de kişinin kendini rahatsız hissetmesine, hayatı üzerinde radikal etkiler yaratacak sosyal, psikolojik ve fonksiyonel dezavantajlara neden olabilir. Günümüzde uygulanan cerrahi yöntemler sayesinde bu sorunların önüne geçilmektedir. Boy uzaması büyüme ve gelişme sürecinde doğal olarak yıllar içerisinde gerçekleşir. Ancak genetik faktörler, hormonal nedenler veya kronik hastalıklar boy kısalığına neden olabilir. Bu durum fiziksel memnuniyetsizlik veya psikolojik rahatsızlıklara yol açtığı noktada kişi uzman danışmanlığına ihtiyaç duyar ve operasyona karar verildiğinde, normalde yıllar alan uzama süreci uzatma ameliyatları ile aylar içerisinde gerçekleştirilir. Öyle ki estetik boy uzatması uygulanan hastalar süreç sonrasında boylarını normal olarak kabul etmeye başlamakta, sosyal yeteneklerinin ve özgüvenlerinin geliştiğini ifade etmektedirler. Böylece mesleki ve kişisel yaşamlarında önemli değişikliklerle birlikte memnuniyetleri artmaktadır. Hastaların çoğu kozmetik nedenlerle uzuv uzatmayı seçmektedir.

 

Kimlere Uygulanır?

Boy uzatma ameliyatları kemik yapısına göre 4-5 yaşından itibaren yapılabilir. Özellikle cücelik tedavisine erken yaşlarda başlanır. Yaş ilerledikçe yeni kemik dokusunun oluşması ve iyileşme süreci zorlaşacağından 20-45 yaş aralığı en uygun süreçtir. Uzatma operasyonu ile 10-15 cm boy uzatma mümkündür ancak boy uzunluğunun fazla artmasıyla oluşabilecek bacak-gövde orantısının bozulması gibi sorunlar göz önüne alınmalıdır.

icon-1-1.png

Turan&Turan
Kemik Kas Eklem Sağlığı

Çağrı Merkezi

0224 222 0 777