Müşteri Hizmetleri
 • Whatsapp Üzerinden Ulaşınçevrimiçi
 • Messenger Üzerinden Ulaşınçevrimiçi
Tedavinize Başlayın
 • MR, Röntgen Sonuç ve Sorularınızı İletinKısa sürede dönüş sağlayalım
 • Diz & Kalça Ağrısı TestiTesti çözün sizi bilgilendirelim
tt

Bel ve Sırt Ağrılarınızın Sebebi Duruş Bozukluğu Olabilir

duruş bozukluğu

Postür (Duruş) nedir?

Duruş, ayakta dururken, otururken veya uzanırken vücudumuzu tuttuğumuz pozisyondur. İyi bir duruş, yer çekimine karşı minimum kas kuvveti harcayarak pozisyonumuzu korumamızı sağlar.

Sağlıklı bir insan duruşunu korumak için özel bir çaba sarf etmez. Kaslarımız bunu bizim için yapar ve bunun hakkında düşünmemize bile gerek kalmaz. Bacak kasları ve büyük sırt kasları da dahil olmak üzere birkaç kas grubu, iyi bir duruş sağlamak için kritik öneme sahiptir. Bağlar iskeleti bir arada tutmaya yardımcı olurken, bu özel kas grupları düzgün çalıştıklarında çok düşük bir enerji sarfiyatıyla ayakta kalmamızı sağlar. Bu kaslar ayrıca hareket sırasında pozisyonumuzu ve dengemizi korur. Duruşun iki türü vardır;

 • Dinamik duruş, yürürken, koşarken veya bir şey almak için eğilirken vücudunuzun aldığı pozisyonu tanımlar. Kasların ve bağların bu hareketler boyunca dengeyi sağlayabilmek amacıyla gerilimleri değişir.
 • Statik duruş, otururken, ayakta dururken veya uyurken,yani hareket etmediğiniz durumlardaki vücut pozisyonunuzdur. Gövdenin sabit pozisyonda kalabilmesi, yerçekimi ve diğer kuvvetlere karşı koyabilmesi için statik olarak çalışan çeşitli kas gruplarının koordinasyonu ve etkileşimi önem arz eder.

İyi duruşun anahtarı omurganın pozisyonudur. Omurganın üç doğal eğriliği vardır. Boyun ve bel bölgesinde iç bükey, sırt bölgesinde dışbükey (doğal kamburluk) eğrilik vardır. Duruşu sağlıklı olan bir kişide bu eğrilikler doğru açısal değer aralıklarında olmalıdır. Baş gövdenin, gövde ise leğen kemiğinin üzerinde hem önden hem de yandan bakıldığında dengede olmalıdır. Bu durum ağırlık merkezinin hem ön-arka hem de yan planda vücudun ortasından geçmesi için gereklidir.

Duruş değerlendirilirken ön, yan ve arka görünümlerde simetri ve eğimler takip edilmelidir. Değerlendirmede;

 1. Başın hizalanmasına,
 2. Boyun (servikal), sırt (torasik) ve bel (lomber) bölgesindeki eğriliklere,
 3. Omuzların eşit yükseklikte olmasına,
 4. Kalça yüksekliklerine,
 5. Kalça, diz ve ayak bileği eklemlerinin pozisyonuna bakılır.

Sağlıklı duruş neden önemlidir?

İyi bir duruş, ayakta durma, yürüme, ağırlık taşıma, eğilme, doğrulma gibi günlük aktiviteler sırasında vücudumuzun daha az enerji harcamasını sağlar. Çünkü duruşumuz düzgün değilse ağırlık merkezimizi dengelemek için kaslar daha fazla çalışmak zorunda kalır.

Doğru duruş:

 • Kemikleri ve eklemleri doğru hizada tutmamıza yardımcı olur, böylece kaslarımız doğru kullanılır, kireçlenme ve eklem ağrısına neden olabilecek aşırı eklem yüklenmelerinin önüne geçer.
 • Omur kemiklerini birbirine bağlayan eklemler ve bağlar üzerindeki yüklenmeleri azaltır.
 • Kasların daha verimli çalışmasını sağlayarak vücudun daha az enerji kullanmasına izin verir ve bu nedenle kas yorgunluğunu önler.
 • Kas gerginliğini, aşırı kullanım bozukluklarını ve buna bağlı sırt ve kas ağrılarını önlemeye yardımcı olur.

Doğru duruşu sürdürmek için, yeterli kas esnekliğine ve gücüne, omurga ve diğer vücut bölgelerinde normal eklem hareketine ve omurganın her iki tarafında dengeli şekilde çalışan kaslara sahip olmanız gerekir. Ek olarak, evde ve işyerinde duruş alışkanlıklarınızı gözden geçirmeli ve gerekirse düzeltmek için çalışmalısınız.

Kötü duruşun sonuçları

Kötü bir duruşunuzun olması ağırlık merkezinin yer değiştirmesine neden olur. Ağırlık merkezinin kaydığı tarafın karşı tarafındaki kas grubu dengeyi sağlamak için daha fazla kasılır ve enerji harcar. Bu aktivite kasın yorulmasına neden olur, sırt ve bel ağrılarını ortaya çıkarır. Bu durum genellikle işyerinde uzun süre belden öne eğilen insanlarda görülür. Uygunsuz koşullarda çalışan kişilerde sırt ve bel kaslarının sakatlanması daha sık görülür.

Kötü duruşa çeşitli faktörler katkıda bulunur. Stres, obezite, gebelik, zayıf sırt ve bel kasları, anormal derecede gergin kaslar ve yüksek topuklu ayakkabılar kötü duruşun en yaygın sebepleridir. Ek olarak, esnekliğin azalması, ergonomik olmayan çalışma koşulları, sağlıksız oturma ve ayakta durma alışkanlıkları duruşun bozulmasına katkıda bulunabilir.

Duruşumu düzeltebilir miyim?

Çok geç olmadan müdahale etmekle birlikte cevap evet. Ancak uzun süreli duruş bozukluklarında eklemlerin çevresindeki bağlar, kaslar ve diğer yumuşak dokular da adaptasyon gösterir ve bu dokuların boyları uzayabilir veya kısalabilir. Bu nedenle duruş bozukluğu için erken önlem almak gerekir. Kendi duruşunuzla ilgili sorunu anlamak ve hangi duruşun doğru olduğunu bilmek, duruşunuzu bilinçli olarak düzeltmenize yardımcı olacaktır. Gündelik hayatınızda yapacağınız değişiklikler ve egzersizler ile doğru duruş pozisyonu yavaş yavaş eski duruşunuzun yerini alacaktır. Bu da daha iyi ve daha sağlıklı bir vücut pozisyonuna geçmenize yardımcı olacaktır.

Doktor ve fizyoterapistiniz, kaslarınızı güçlendirmeniz ve duruşunuzu düzeltmeniz için size yardımcı olabilirler. Ayrıca, faaliyetleriniz sırasında uygun duruşları seçmenize yardımcı olarak sakatlanma riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilirler.

Nasıl düzgün otururum?

Ayaklarınız yere temas edecek şekilde oturmaya çalışın. Eğer ayaklarınız yere temas etmiyorsa ayağınızın altına bir yükselti alabilirsiniz.

Bacak bacak üstüne atmadan oturmayı tercih edin.

Dizlerinizin arkası ile koltuğunuzun ön sınırı arasında küçük bir boşluk kalsın.

Kalça ekleminiz 90 derece kırık durumda olmalıdır. Diz ekleminiz ise 90 derecenin üzerinde bir açıyla durmalıdır.

Sırtınızı ve belinizi desteklemek için sandalyenizin arkasını ayarlayın veya bir sırt desteği kullanın.

Masa başında oturuyorsanız dirsek eklemi ile el bileği arasındaki kol bölümünün masaya paralel olarak temas edebilir olmasına dikkat edin.

Uzun süre aynı pozisyonda oturmaktan kaçının.

Ayakta nasıl düzgün dururum?

Yükün iki bacağa eşit dağılmasını sağlayacak şekilde dengeli durun.

Ayaklarınızı omuz genişliğinde açık tutun.

Kollarınızın vücudun yanlarından doğal olarak aşağı sarkmasına izin verin.

Omuzlarınızı geriye doğru çekerek düz durun.

Karnınızı içeri çekmeye çalışın.

Yandan bakıldığında kulaklarınız omuz başlarıyla aynı dikey düzlemde olmalıdır.

Uzun süre ayakta durmanız gerekiyorsa ağırlık merkezinizi sağa, sola, öne, arkaya yer değiştirecek şekilde pozisyon değiştirmeniz kasların dönüşümlü olarak dinlenmesini sağlayacaktır.

Uygun yatış pozisyonu nedir?

Size en uygun yatağı bulun. Genellikle sert bir yatak tavsiye edilirken, bazı insanlar daha yumuşak yatakların sırt ağrılarını azalttığını düşünmektedir. Rahatınız önemlidir.

Bir yastıkla uyuyun. Kötü uyku pozisyonundan kaynaklanan boyun ağrılarını engellemek için boyun-omuz ve boyun-sırt oyuntusunu destekleyen özel yastıklar mevcuttur.

Yüzüstü yatarak uyumak boyun, sırt ve bel ağrılarını arttırabilir.

Yan ya da sırt üstü uyumak daha uygundur. Yan yatıyorsanız bacaklarınızın arasına bir yastık koyun. Sırt üstü uyuyorsanız dizlerinizin altına bir yastık koyun.

Yorum Yapın