Müşteri Hizmetleri
  • Whatsapp Üzerinden Ulaşınçevrimiçi
  • Messenger Üzerinden Ulaşınçevrimiçi
Tedavinize Başlayın
  • MR, Röntgen Sonuç ve Sorularınızı İletinKısa sürede dönüş sağlayalım
  • Diz & Kalça Ağrısı TestiTesti çözün sizi bilgilendirelim
tt

bakteriyofaj nedir Bakteriyofaj nedir tedavi avantajlari Bakteriyofaj Tedavisinin avantajları Bakteriyofaj Kulllanıldığı tedaviler

TURAN&TURAN

TURAN&TURAN, Ortopedi ve Travmatoloji uzmanları ile

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanlarının birlikte çalıştığı,

kemik, kas, eklem sağlığı alanında hizmet veren bir sağlık grubudur. Uzun yıllardır kemik, kas, eklem sağlığına odaklanmanın kazandırdığı deneyim ile hastalarına

modern tedavi seçenekleri sunmaya devam etmektedir.

Bakteriyofaj Tedavisi

Bakteriyofajlar –kısaca fajlar- spesifik olarak bakterileri tanıyıp enfekte ederek onları yok eden virüslerdir. Aslında, “bakteriyofaj” kelimesi “bakteri yiyen” anlamına gelir. Bakteriyofajlar canlı değildir, canlılık kazanmak ve çoğalabilmek için bakterilere ihtiyaç duyarlar. Yeryüzünde en çok bulunan organizmanın bakteriyofajlar olduğu düşünülmektedir. 

Bakteriyofaj Tedavisi

bakteriyofaj tedavisi

Bakteriyofaj Nedir

bakteriyofaj-nedir

Bakteriyofaj Tedavisi

bakteriyofaj-avantajlari

Tedavisinin Avantajları

Bakteriyofajlar –kısaca fajlar- spesifik olarak bakterileri tanıyıp enfekte ederek onları yok eden virüslerdir. Aslında, “bakteriyofaj” kelimesi “bakteri yiyen” anlamına gelir. Bakteriyofajlar canlı değildir, canlılık kazanmak ve çoğalabilmek için bakterilere ihtiyaç duyarlar. Yeryüzünde en çok bulunan organizmanın bakteriyofajlar olduğu düşünülmektedir. Öyle ki bakterilerin olduğu su kaynaklarında, deniz suyunda, tatlı su birikintilerinde, toprakta, bitkilerde, hayvanlar ve insanlarda bağırsak, akciğer, ağız ve cilt mikrobiyotası gibi birçok noktada bulunur.

Fajlar, bakterilere özgüdür ve yalnızca bakteriler içinde çoğalırlar. Dolayısıyla insan hücreleri için tamamen zararsızdır. Bu seçilim sayesinde sağlıklı insan hücrelerine zarar vermeyen bakteriyofajlar, insanlarda bakteriyel enfeksiyonlara karşı antibakteriyel tedavi potansiyeline sahiptir.

Bakteriyofaj

diyabetik ayak yarasında

Diyabetik Ayak Yarası ve Bakteriyofaj Tedavisi

Diyabetik Ayak Yarası Nedir?Şeker hastalığı, yüksek kan şekeri seviyeleriyle ilişkili metabolik bir hastalıktır. Diyabetik ayak yarası ise şeker hastalığının en önemli ve yıkıcı yan etkilerinden biridir. Diyabetik ayak yarası; sinirlerin hasar görmesi, damar sertliği ve ayağın kemik yapısındaki değişiklikler gibi çeşitli faktörlerin bir sonucu olarak ortaya çıkar. 

bakteriyofaj tedavisi

Bakteriyofaj Tedavisi Hangi Ortopedik Hastalıklarda Kullanılabilir?

Bakteriyel enfeksiyonlar her yaştan insanı etkileyen yaygın sağlık sorunlardan biridir. Bazı enfeksiyon hastalıklarında antibiyotikler ile kısa sürede tedavi mümkün olurken, bazı enfeksiyonlar tedavisi zor uzun süreli bir mücadele haline gelir ve hayati risk oluşturabilir. Bakteri kaynaklı enfeksiyonlar, zararlı bakteri türlerinin vücudumuzda çoğalmasıyla meydana gelir ve vücudun hemen her alanını etkileyebilir. 

kronik prostat iltihabı

Kronik Prostat İltihabında Bakteriyofaj Tedavisi

Kronik bakteriyel prostatit (prostat iltihabı), teşhisi zor ve hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen uzun süreli prostat iltihabıdır. Hem hastalar hem doktorlar için en can sıkıcı sorunlardan biri olarak kabul edilen bu hastalığın kesin bir tarifi olmadığı gibi tanı koymada belirli kriterler bulunmuyor. Kronik bakteriyel prostatit tedavisinde, bakteriyel enfeksiyonların genelinde olduğu gibi antibiyotikler ilk başvurulan yöntem olsa da tedaviden her zaman başarılı sonuç alınamıyor. 

kronik prostat iltihabı

Prostat İltihabı (Prostatit) Tedavisinde Bakteriyofaj Terapisi

Prostat iltihabı, çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilen ve her yaştan erkekte görülebilen yaygın bir hastalıktır. Neredeyse her iki erkekten birinin hayatlarının bir döneminde prostat iltihabı geçirdiği tahmin edilmektedir. Yaygın görülmesine rağmen, prostat iltihabını neyin tetiklediği veya nasıl tedavi edileceği hakkında az bilgi mevcuttur ve araştırmalar devam etmektedir.

dunyanin en iyi virusleri

Bakteriyofaj: Virüs Dünyasının ‘’İyi’’ Virüsleri

Virüsler.. Covid-19 salgını nedeniyle özellikle 2020 yılında tüm dünyanın en çok konuşulan ve merak edilen konularından biri oldu. Aslında keşfedildikleri günden beri virüsler sıra dışı özellikleri ile bilim dünyasının özel ilgi alanıdır. Öyle ki, virüslerin canlı mı cansız mı olduğu bile tartışma konusudur. Cansızdırlar, çünkü virüsler kendi enerjilerini üretemez ve yaşam faaliyetleri için konaklayacakları bir başka hücreye ihtiyaç duyarlar. 

Bakteriyofaj_ve_bakteriyofaj_terapisi_nedir

Bakteriyofaj ve bakteriyofaj terapisi nedir?

Virüsler dendiğinde aklınıza ne geliyor? Bir hastalık nedeni mi? Korku verici bir şey mi? Muhtemelen cidden rahatsız edici hastalık yapıcı bir şey gibi geliyor. Ama tüm virüsler aynı değil. Bazıları yıkıcı hastalıklara sebep oluyor. Ama bazıları bunun tam tersini yapıp hastalıkları tedavi edebiliyor. Bu tür virüsler ‘faj’ olarak adlandırılır.   Dünyada her 48 saatte dünyadaki bakterilerin yaklaşık yarısının fajlar tarafından yok edildiği öngörülmektedir.

icon-1-1.png

Turan&Turan
Kemik Kas Eklem Sağlığı

Çağrı Merkezi

0224 222 0 777