Müşteri Hizmetleri
  • Whatsapp Üzerinden Ulaşınçevrimiçi
  • Messenger Üzerinden Ulaşınçevrimiçi
Tedavinize Başlayın
  • MR, Röntgen Sonuç ve Sorularınızı İletinKısa sürede dönüş sağlayalım
  • Diz & Kalça Ağrısı TestiTesti çözün sizi bilgilendirelim
tt

Skolyoz

Skolyoz genellikle ergenlik çağında hızlı uzama döneminde ortaya çıkan omurga eğriliğidir. Serebral palsi ve musküler distrofi gibi nörolojik hastalıklara bağlı olarak gelişebilse de birçok skolyozun sebebi bilinmemektedir. Ergenlik çağındaki çocukların %3’ünde skolyoz görülmektedir.

Bir çok eğrilik günlük konforu etkilemeyecek derecededir, fakat bazı eğrilikler ciddi derecelere ulaşır. İleri derecede eğriliklerde göğüs kafesi hacmi azalır ve solunum fonksiyonları olumsuz etkilenir.

Ilımlı eğriliklerde direkt grafilerle yakın takip yapmak gerekir. Bazı eğriliklerde breys kullanmak gerekli olur. İleri derecedeki eğriliklerde ise cerrahi tedavi gerekli olur.

Belirtiler

– Omuz asimetrisi

– Kürek kemiklerinde asimetrik görüntü

– Belde asimetri

– Bir kalçanın diğerinden yüksekte olması

Skolyozun ilerlediği hastalarda kaburgalarda da şekil bozukluğu ortaya çıkar. Omurga kendi ekseni etrafında dönme hareketi yapar ve karşıdan bakıldığında düz olması gereken omurga ”S” veya ”C” harfi şeklinde bir eğrilik gösterir. Genellikle ağrıya neden olmaz.

Ne zaman doktora gitmek gerekir?

Yukarıda belirtilen şikayetler varsa doktorunuza başvurun. Çünkü ılımlı eğriliklerin de ilerleme potansiyeli vardır. Omurga eğriliği genellikle ebeveyn, öğretmen veya spor öğretmeni tarafından fark edilir.

Skolyozun nedeni nedir?

Skolyoz hastalarının çok büyük bölümünde neden bilinmemektedir. Ancak birinci derece yakınlarda skolyozun bulunması hastalık riskini arttırır. Yani genetik bir ilişki vardır. Bunun haricinde;

– Kas-sinir-iskelet sistemi hastalıklarında (serebral palsi, muskuler distrofi gibi)

– Kemik gelişimini etkileyen doğumsal hastalıklar

– Omurga enfeksiyonları ve yaralanmaları

gibi durumlarda skolyoz gelişebilir.

Risk faktörleri

Yaş: Ergenlik çağlarındaki hızlı uzama döneminde eğrilikte hızlı ilerleme olur

Cinsiyet: Ilımlı eğrilikler kız ve erkeklerde eşit oranda görülse de kız çocuklarında eğriliğin ilerleme ihtimali daha yüksektir.

Aile hikayesi: Aile hikayesinin bulunması hastalık riskini arttırır, fakat skolyozlu çocukların çoğunda da aile hikayesi yoktur.

Komplikasyon

Kalp ve akciğer hasarı: Ciddi eğriliklerde göğüs kafesi kalp ve akciğere baskı yaparak akciğer kapasitesini azaltabilir ve kalbin pompalama fonksiyonunu azaltabilir.

Sırt problemleri:  Skolyozu olan kişilerde yetişkinlik döneminde skolyozu olmayan kişilere göre daha sık sırt ağrısı şikayeti görülür.

Dış görünüş: İlerlemiş skolyozarda omuz asimetrisi, göğüs kafesinde çıkıntı oluşması, gövde ve belde aks kayması gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Tanı

Doktor tarafından detaylı bir hikaye alınmalı ve son zamanlardaki büyüme hızı sorgulanmalı. Muayene sırasında hastanın dizlerini kırmadan belden öne doğru eğilmesi istenir. Bu sırada sırt bölgesine bakılır. Sırtın bir tarafında kaburgalarda bir çıkıntı gözlenmesi anlamlı bir muayene bulgusudur. Kas gücü, uyuşukluk ve anormal refleksler değerlendirilmelidir.

Görüntüleme

Direkt grafilerle skolyoz tanısı konabilir. Fakat altta yatan bir tümör veya enfeksiyondan şüphe duyulursa MR gibi ileri görüntüleme tekniklerinden faydalanılabilir.

Tedavi

Ilımlı skolyozlarda hastalar genellikle breys, korse kullanmak istemezler. Ilımlı skolyoz diye nitelendirdiğimiz hasta grubunun düzenli olrarak radyografik takipte olması gerekir. İlerleme olması durumunda tedavi stratejisi değişir.

Kız çocuklarında eğriliğin ilerleme riski daha fazladır.

Büyük derecelerdeki eğriliklerin ilerleme potansiyeli daha fazladır.

”S” şeklindeki çift eğrilikler ”C” şeklindeki eğriliklere göre daha fazla ilerleme potansiyeline sahiptir.

Tepesi göğüs omurlarının ortasında bulunan eğrilikler daha fazla ilerleme potansiyeline sahiptir.

Breys ya da korse kullanımı

Eğer çocuğunuzun büyümesi devam ediyorsa ve orta dereceli bir skolyozu varsa breys kullanımı önerilir. Breys kullanımı eğriliğin derecesini azaltmaz, fakat eğriliğin ilerlemesini yavaşlatır.

Breysin kullanım saati ne kadar fazla olursa etkinliği de o kadar fazla olur. Spor aktiviteler sırasında kısıtlama getiriyorsa bu sırada korse çıkartılabilir.

Kemik gelişimi durduktan sonra breys kullanımı gerekli değildir.

Cerrahi

İleri derecedeki eğriliklerde (45 derece üzeri) cerrahi tedavi tercih edilmelidir. Cerrahi tedavide vidalar ve metal rodlarla omurgada düzeltme yapılır ve omurların bu pozisyon birbirine kaynaması sağlanır.

Yorum Yapın