Uzmanlarımıza Danışın
 • Whatsapp Üzerinden Ulaşın
  çevrimiçi
 • Messenger Üzerinden Ulaşın
  çevrimiçi
Tedavinize Başlayın
 • MR ve Röntgen Sonuçlarınızı İletinKısa sürede dönüş sağlayalım
 • Diz & Kalça Ağrısı TestiTesti çözün sizi bilgilendirelim
tt

Diyabetik Ayak Bakımı

Detail about our service

Diyabetik Ayak Bakımı

Şeker hastalığı, ayak veya bacak kaybı (ampütasyon), ayağın şekil bozukluğu (Charcot ayağı), ayakta açık yaralar (ülserleri) ve enfeksiyonlar gibi ciddi ayak sorunlarına neden olabilir. Örneğin Diyabetli 10 kişiden 1’ini etkileyen ayak ülserleri, kabarcıklar ve küçük yaralarla başlayıp ampütasyon tehdidi oluşturmaya kadar kolayca gelişebilir. Ayaktaki küçük ülserler bile ciddi bir risk oluşturabilir , iyileşmeleri zaman alabilir ve sıkı bir tedaviye ihtiyaç duyabilir. İleri aşama ülserler ciddi alt vücut enfeksiyonlarına dönüşebilir ve ampütasyon riski taşır. Ancak, Diyabet hastalar bu sorunların çoğunu önlemesi veya en aza indirmesi mümkündür.

Önerilen şeker hastalığı tedavi planlarına uyarak kan şekerini düzenli olarak kontrol etmek, bu ciddi sorunları önlemenin en iyi yoludur. Şeker hastalar, tedavilerinin bir parçası olarak düzenli şekilde doktora görünmelidir. Ancak Kişisel bakım ve düzenli kontroller de sorunların gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Diyabetik Ayak Bakımını ilk adım önlemedir

Şeker hastalığında olumsuz etkilerini önlemek için, mevcut koşullarınızı değiştirmek önemlidir. Bu, doktorunuzu düzenli olarak ziyaret etmek, egzersiz yapmak ve sağlıklı ve dengeli bir diyetle beslenmelidir. Ayrıca, belli araliklarda ayak muayenesi yapilmasi gereklidir.

Ayakların düzgün bir şekilde bakımı için:

 • Ayaklar her gün kontrol edilmelidir.

 1. Cilt veya tırnak sorunları: Kesikler, sıyrıklar, kızarıklık, akinti, şişme, kötü koku, döküntü, renk değişikliği, ayaklarda kıl kaybı, yaralanmalar veya tırnak değişiklikleri (deforme, çizgili, sararmış veya renksiz, kalınlaşmış veya büyümemiş) takip edilmelidir.

 2. Kırık belirtileri: Ayak şişmiş, kırmızı, sıcaksa veya boyut, şekil ve yönü değiştiyse, hemen ayak ve ayak bileği cerrahına başvurulmalıdır.
 • Nasır bakımı: Nasırlara dikkat edilmelidir. Asla tıraş edilmemelidir, çünkü bu enfeksiyon riskini artırır.

 • Ayaklar her gün yıkanmalıdır: Enfeksiyonları önlemek için ayaklar temiz tutulmalıdır.

 • Bacak ağrısı göz ardı edilmemelidir: Geceleri veya az bir aktivite ile ortaya çıkan bacaktaki ağrı, tıkalı bir arterin olduğu anlamına gelebilir.

 • Tırnaklar dikkatlice kesilmelidir: Ayak tırnakları düz bir şekilde kesilip kısa tutulmalıdır. Kivrik  tırnaklar içe doğru büyüyerek enfeksiyona neden olabilir. Tırnak problemleri, sert tırnaklar veya ayaklarda his kaybı varsa, ayak tırnakları düzgün bir şekilde kesilmelidir.

 • Sigara içmekten kaçınılmalıdır: Sigara içmek, şeker hastalığı hastalarında kan akışını olumsuz yönde etkiler ve ayak problemlerini daha da kötüleştirebilir.

 • Zeminlerde keskin nesneler bulunmamalıdır: Zeminde iğne, insülin şırıngaları veya başka sivri nesneler olmadığından emin olunmalıdır.

 • Çıplak ayakla yürünmemelidir: İçeride ve dışarıda ayakkabı giyilmelidir.

 • Destekleyici ayakkabı ve çorap giyilmelidir: Ayaklar çorap ve ayakkabılarla daima korunmalıdır. Bir ayak hastalıkları uzmanı, ayak şekil bozukluklarını önlemeye yardımcı olmak için özel ayakkabılar önerebilir. Çoraplar kan akışını kısıtlayacak kadar sıkı uygulanmamalıdır.

 • Ayaklara kan akışı hızlandırılmalıdır: Otururken ayaklar yukarı kaldırılıp, ayak parmakları periyodik olarak hareket ettirilip egzersiz yapılabilir. Bu eylemler, ayaklara sağlıklı kan akışında yardımcı olur.

 • Ayaklar aşırı sıcaklıklardan korunmalıdır: Aşırı sıcak ve soğuğa maruz kalmak şeker hastalığı kişilerin ayaklarına zarar verebilir.

 • Ayakkabı ve çoraplar kontrol edilmelidir: Ayakkabılar giyilmeden önce silkelenmelidir.

 • Dolaşım ve hissetme test ettirilmelidir: Ayak ve ayak bileği cerrahı herhangi bir his veya kan dolaşımı kaybını tespit etmek için testler yapacaktır.

 • Ayaklar üzerinde düzenli muayeneler yapılmalıdır: Bir doktor tarafından yapılan düzenli muayeneler enfeksiyonları, ampütasyonları ve ciddi şekil bozukluklarını önlemenin anahtarıdır.

 • Kan şekeri kontrol edilmelidir: Kontrolsüz kan şekeri, bu hastaligin olumsuz etkilerini artirir.

tt

Ayak Kontrolü

Diyabetik hastalar ayakların düzenli olarak incelenmesi gerekir, özellikle dolaşım problemi varsa ve uyuşukluk gibi belirtiler yaşıyorsanız bu kontroller daha da önemlidir. bunların yanında Şeker hastalar, tedavilerinin bir parçası olarak düzenli şekilde doktora görünmelidir.  Diyabetik insanlar yılda en az bir kez bir sağlık uzmanına düzenli kontroller yaptırmanız önemlidir. Nöropati ve / veya zayıf kan dolaşımı belirtileriniz varsa, daha sık ayak muayenesi gerekebilir.

Diyabetik Ayak Merkezinde, uzmanlarımız, şeker hastalığı ayak yara ve sorunlarini önlemek, tedavi ve yönetmek için gelişmiş tekniklerle hızmet vermektedır. Bize ulaşmak için ofisimizle iletişime geçebilirsiniz.

icon-1-1.png

Turan&Turan
Kemik Kas Eklem Sağlığı

Çağrı Merkezi

0224 222 0 777