Müşteri Hizmetleri
  • Whatsapp Üzerinden Ulaşınçevrimiçi
  • Messenger Üzerinden Ulaşınçevrimiçi
Tedavinize Başlayın
  • MR, Röntgen Sonuç ve Sorularınızı İletinKısa sürede dönüş sağlayalım
  • Diz & Kalça Ağrısı TestiTesti çözün sizi bilgilendirelim
tt

Ortopedik İmplant Enfeksiyonlarının Tedavisinde

Detail about our service

Ortopedik İmplant Enfeksiyonlarının Tedavisinde

Diyabetik Ayak Yaralarının Tedavisinde

Ortopedik implantlar çoğunlukla kemik fiksasyonu ve eklem protezleri için kullanılmaktadır. Kemik kırıklarında kullanılan geçici implantlar kemik iyileşmesinden sonra çıkarılırken eklem protezinde kullanılan implant hasarlı eklemin yerini alır ve işlevini devam ettirdiği sürece vücutta kalır. Ancak bu süreçte implantın bakteriyel enfeksiyonlara karşı oldukça hassas hale gelmesi söz konusudur.

Eklem protezi ameliyatlarından sonra implant çevresinde gelişen mikroorganizmaların neden olduğu periprostetik eklem enfeksiyonu olarak bilinen enfeksiyonlar, hasta için risk oluşturan tedavisi zor enfeksiyonlardır. Eklem protezine giderek artan ihtiyaç ile birlikte bu enfeksiyonların görülme sıklığı da artmaktadır. İmplant ilişkili enfeksiyonlar kalça ve diz protezi gibi ameliyatlardan sonra implant başarısızlığının önde gelen nedenidir ve ortopedik cerrahide önemli bir sorun olmaya devam etmektedir. Bu enfeksiyonlar hem ekonomik yük oluşturmakta hem de hastanın sağlığı üzerinde ciddi etkiler yaratmaktadır. 

 

Mikroorganizmaların implant yüzeyinde biyofilm tabakalar oluşturarak kalıcı hale gelmesi, bakteri oluşumunun çevre kemik ve dokulara yayılması tedavi sürecini daha da zorlaştırır. Enfeksiyon nedeniyle implantın çıkarılıp yenisini takılması gerekebilir. Bu durum eklem protez cerrahilerinin sonucunu etkileyerek hastaların yaşam kalitesinin düşmesine neden olurken, maaliyeti de arttırır.

İmplantla ilişkili enfeksiyonların tedavisinde antibiyotik tedavisi başlangıçta mucize olarak görülmekteydi. Ancak ortopedik patojenlere karşı mücadelede zamanla antibiyotik direncinin gelişmesi ve tedaviye zayıf yanıtların alınması, çözülmesi gereken bir kriz haline dönüşmüştür. Alternatif tedavilerin geliştirilmesine ihtiyaç duyulan bu noktada spesifik bakterileri hedef alan ve öldüren bakteriyofajlar güvenilir bir yöntem olarak tedavi alanındaki rolünü almıştır.

 

Bakteriyofaj sadece enfeksiyona neden olan bakteri hücrelerini parçalamakla kalmaz, aynı zamanda implantla ilişkili enfeksiyonların tedavisini önemli ölçüde zorlaştıran biyofilm tabakalarının oluşumunu bozan aktivite gösterirler.

 

Bakteriyofaj uygulaması topikal olarak, doğrudan enfeksiyon bölgesine yapılabilir. Aynı zamanda, birden fazla türde mikrobiyal oluşumun neden olduğu enfeksiyonlar için antibakteriyel spektrumu arttırmak amacıyla farklı türdeki bakterileri hedef alan bakteriyofaj karışımları kullanmak da mümkündür. Böylece bakteriyofaj tedavisi antibiyotik direnci ile karşılaşılan durumlarda etkili bir yol olup ayrıca antibiyotik kullanımınına olan zorunluluğu azaltır. Fajlar tedavide tek başına kullanıldığı gibi antibiyotiklerle birlikte sinerjistik olarak çalışıp etki gösterebilir.

 

Ek olarak, yeni veriler, bakteriyel olmayan enfeksiyonlara karşı da (virüsler ve mantarlar) faj terapisinin, insan bağışıklık sistemi hücreleriyle etkileşime girerek klinik olarak faydalı immüno-düzenleyici ve antienflamatuar etkiler sağladığı da düşünülmektedir.

Sonuç olarak ortopedik implant ile ilişkili gelişebilecek enfeksiyonlarda bakteriyofaj tedavisi ile;

  • Enfeksiyona neden olan bakteriler spesifik olarak hedeflenir,
  • Biyofilm oluşumuna neden olan bakterilerin hücre dışı matriksini parçalayarak enfeksiyonun etkisi azaltılır ve tedavi kolaylaştırılır,
  • İnsan doğal florasını etkilemeden güvenilir bir uygulama sağlanır ve antibiyotiklere kıyasla yan etkiler azaltılır,
  • İmplant çıkarılmadan tedavi olanağı sağlanabilir.

 

Bakteriyofajlar dünya üzerinde en bol bulunan organizmalardır, öyle ki tüm bakteri suşlarını hedeflemek için en az bir bakteriyofajın olduğu düşünülmektedir. Bazi bilim insanlarına göre bakteriyofajların sürekli kullanımı ile faja dirençli bakteriler oluşsa bile, biyocoğrafya üzerinde bu bakterilere karşı etkili yeni fajların yine de bulunacaktır.

icon-1-1.png

Turan&Turan
Kemik Kas Eklem Sağlığı

Çağrı Merkezi

0224 222 0 777