Müşteri Hizmetleri
  • Whatsapp Üzerinden Ulaşınçevrimiçi
  • Messenger Üzerinden Ulaşınçevrimiçi
Tedavinize Başlayın
  • MR, Röntgen Sonuç ve Sorularınızı İletinKısa sürede dönüş sağlayalım
  • Diz & Kalça Ağrısı TestiTesti çözün sizi bilgilendirelim
tt

Tedavisi Nedir

Detail about our service

Tedavisi Nedir

tedavisi

Bakteriyofaj tedavisi, enfeksiyon sebebi olan bakterilere karşı tedavi amacıyla bakteriyofajların kullanılmasıdır.

Bakteriyofajlar doğada en yaygın bulunan türlerden biridir, öyle ki dünya üzerinde faj sayısının yaklaşık 1031 olduğu tahmin edilmektedir. Özellikle son 20 yılda çalışmalar, insan vücudunun doğal yapısında da birçok bölgede bakteriyofaj bulunabildiğini göstermiştir; örneğin ağız, akciğer, cilt, bağırsaklar gibi.  

Bakteriyofajların keşfinden sonra, fajların bakterileri yok etme yetenekleri sayesinde birçok hastalıkta tedavi amaçlı kullanımı araştırılmaya başlanmıştır. Günümüzde akciğer, mesane ve bağırsak enfeksiyonları, akne, yaralar, enfekte protez, diyabetik ayak, eklem iltihabı gibi birçok durumda bakteriyofajların kullanımı söz konusudur.

Bakteriyofaj tedavisinde kısaca, enfeksiyon tipine göre özel bir faj çözeltisi hazırlanır ve bu çözelti enfeksiyon bölgesine lokal olarak uygulanır. Sonrasında, enfeksiyona neden olan bakteriler bakteriyofajlar tarafından yok edilir. Bu bakteriyofajlar insan vücuduna zarar vermez ve bağışıklık sistemi tarafından ortadan kaldırılır.

bakteriyofaj tedavisi hakkında görsel

Bakteriyofajlar klinik uygulamalarda başlangıçta bağırsak ve cilt enfeksiyonları tedavisinde kullanılmış, daha sonra 1940’lı yıllarda cerrahi operasyonlarda enfeksiyon durumlarında uygulanmıştır. Ancak antibiyotiklerin ortaya çıkmasından sonra, çoğu ülkede faj tedavisi yerini antibiyotiklere bırakmıştır. Antibiyotik kullanımı uzun yıllar tıp dünyasında enfeksiyona karşı savaşta bir mucize olarak görülmüştür. Ancak özellikle son yıllarda gittikçe artan ve toplum sağlığını etkileyen antibiyotik direnci sorunu ortaya çıkınca bakteriyofaj tedavisi tekrar gündeme geldi.

 

Antibiyotik direnci, bakterilerin değişime uğraması ve kullanılan antibiyotiklerin o bakterilere karşı etkisini yitirmesi anlamına gelir. Avrupa’da her yıl antibiyotik direnci nedeniyle 25.000 ölüm meydana gelmektedir. Dünya Sağlık Örgütü, Dünyada ölüme sebep olan en önemli 2. nedenin antibiyotik dirençli mikroorganizmalar olduğunu belirtmektedir.

 

Gün geçtikçe artan antibiyotik direncinin enfeksiyonla mücadelede daha büyük bir sorun haline gelmesi alternatif tedavi yöntemleri bulmayı zorunlu hale getirmiştir. İlaç direnci dışında özellikle uzun süreli antibiyotik kullanımının ciddi yan etkileri de bir başka sorundur.

 

Böylelikle bakteriyofajların enfeksiyon tedavisinde kullanılması etkinliği ve güvenliği bakımından önemli bir yöntem halini almıştır. Bu tedavi yöntemini uzun yıllardır yaygın kullanan ülkeler arasinda Gürcistan, Rusya, Fransa, Polonya sayılabilir. Son dönemde Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada da faj tedavisi konusunda araştırmalarına hız vermiştir. Protez eklem enfeksiyonu oldukça ciddi komplikasyonlardan biri olduğu için, özellikle  antibiyotiğe direnç gösteren ve tekrarlayan protez eklem enfeksiyonları tedavisinde bakteriyofaj karışımlarının kullanımı öne çıkmıştır.

Bakteriyofajlar, bakteriler tarafından oluşturulan yoğun toplulukları yani biyofilmleri parçalayabilen ve aynı zamanda bakteri hücrelerinin öldürülmesini hedefleyen benzersiz terapötik uygulamalardan biridir. Bakteriyofajların antibiyotiklerle birlikte çalışarak biyofilmleri ve enfeksiyonları ortadan kaldırma yeteneğini de gösterilmiştir. Ayrıca fajların enfeksiyonu tedavi etmek için gereken antibiyotik miktarını azalttığı bilinmektedir. Bu bulgular, antibiyotik direncine ve yoğun antibiyotik kullanımına karşı bakteriyofajların umut verici olduğunu gösterir.   Son yıllarda yayınlanan makalelerde bu olumlu gelişmeler yer almaktadır.

icon-1-1.png

Turan&Turan
Kemik Kas Eklem Sağlığı

Çağrı Merkezi

0224 222 0 777