Müşteri Hizmetleri
  • Whatsapp Üzerinden Ulaşınçevrimiçi
  • Messenger Üzerinden Ulaşınçevrimiçi
Tedavinize Başlayın
  • MR, Röntgen Sonuç ve Sorularınızı İletinKısa sürede dönüş sağlayalım
  • Diz & Kalça Ağrısı TestiTesti çözün sizi bilgilendirelim
tt

boyun fıtığı

Omurgamız omur kemiklerinin üst üste dizilmesiyle meydana gelir. Her iki omur kemiğinin arasında bir adet disk bulunur. Bazen disk dokusunda fıtıklaşmalar meydana gelerek omurilikten çıkan sinir köklerinin sıkışmasına neden olabilir. Fıtıklaşma boyun bölgesinde meydana gelirse ağrı kola ve sırta yayılabilir. Etkilenmiş olan sinir köküne göre de farklı kaslarda güçsüzlük ortaya çıkabilir. İlerleyici güç kaybının görüldüğü hastalarda acil cerrahi girişim gereklidir. Geç kalınmış olgularda cerrahi tedaviye rağmen güç kaybı kalıcı olabilir.

Yirmidokuz yaşındaki hastamız Ö.D.’nin de bize başvurduğunda boyundan sol koluna ve sırtına yayılan şiddetli ağrısı ve sol kolunda his kaybı vardı. Aynı zamanda sol kolunu kaldırmasını sağlayan omuz kasında da güçsüzlük vardı ve bu nedenle kolunu kaldıramıyordu. Röntgen görüntülerinde fıtığın bulunduğu disk seviyesinde öne doğru bir açılanma dikkat çekiyordu ve disk yüksekliği azalmıştı. MR görüntülerinde dördüncü ve beşinci boyun omurları arasındaki diskteki fıtıklaşmanın sol kola giden sinir kökünü sıkıştırdığı görülüyordu. Muayene ve  radyoloji bulguları nedeniyle hastamıza boyun fıtığı ameliyatı yapmayı önerdik. Cerrahi tedavi önerimizi kabul eden hastamızın ameliyatını yaptık.

Ameliyattan çıktığı andan itibaren şiddetli ağrısı kesilmişti. Röntgen filmlerinde boyundaki düzleşmenin düzeldiği görülüyordu. Güç kaybını geri kazanıp kazanamayacağını önümüzdeki günler ve aylarda göreceğiz. Güç kaybını en kısa zamanda geri kazanabilmesi için Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü ile görüştük ve rehabilitasyon başlandı. Ameliyat sonrası erken dönemde kısmi artış gördük. İlerleyen günlerde kas gücünü tamamen kazanmış olacağını umut ediyoruz.

Sağlıklı günler dileriz.

Önceki YazıSonraki Yazı

Yorum Yapın