Müşteri Hizmetleri
  • Whatsapp Üzerinden Ulaşınçevrimiçi
  • Messenger Üzerinden Ulaşınçevrimiçi
Tedavinize Başlayın
  • MR, Röntgen Sonuç ve Sorularınızı İletinKısa sürede dönüş sağlayalım
  • Diz & Kalça Ağrısı TestiTesti çözün sizi bilgilendirelim
tt

Boyun Fıtığı

Detail about our service

Boyun fıtığı

Omurlarımızın arasında yüklenmelere karşı yastık gibi görev yaparak darbeleri emen diskler bulunur. Disklerin halkasal dış bölümünün (annulus fibrozus) içinde jel kıvamında nukleus pulpozus bulunur. Halkasal dış bölümde meydana gelen yırtıklar jel kıvamındaki disk içeriğinin dışarı doğru bombeleşmesine neden olur. Bu bombeleşmeye fıtık denir. Fıtık omurilikten çıkan sinir köklerine bası yaparak omuza ve kola yayılan ağrıya neden olabilir. Hatta bazen boyun ağrısı olmadan sadece omuz veya kol ağrısı olabilir. Hastaların ellerinde ve kollarında hissizlik ve güçsüzlük gibi şikayetler olabilir.

Boyun-Fitigi-Banner

Boyun fıtığının cerrahi tedavisi

Cerrahi tedavi ilaç tedavisi ve fizik tedavi yöntemleri kullanılmasına rağmen şikayetlerin düzelmediği durumlarda düşünülmelidir. Eğer ilerleyici güç ve his kaybı varsa öncelikle cerrahi tedavi düşünülmelidir. Yürüyüş bozukluğu,denge kaybı, idrar kaçırma, dışkı tutamama gibi durumlarda ise omurilik basısı nedeniyle acil cerrahi girişim gereklidir.

 

Cerrahi boyunun ön tarafından yapılan girişim ile yapılır. Bölgedeki anatomik yapılar yemek borusu,nefes borusu,şah damarı,ses telerine giden sinirler ve diğer bazı önemli damar ve sinirlerdir. Anatomik bölge komşuluğu nedeniyle bu yapıların zarar görmesi ihtimali nadiren de olsa vardır. En sık karşılaşılan sorunlar yutkunmada güçlük ve ses kısıklığıdır. Yutkunma sırasında ağrı olması durumuna difaji denir. Disfaji %100’e yakın oranda ilk 1 hafta içinde düzelir. Ses kısıklığı ise çok büyük oranda ilk 6 ay içinde düzelir.

 

Öncelikle günlük faliyetlerin düzenlenmesi, ağrı kesici tedaviler, fizik tedavi egzersizleri ve yöntemleri ilk yapılması gereken tedavilerdir. Ayrıca boyunu istirahate almak amacıyla boyunluk kullanılması önerilir. Şiddetli şikayetleri olan hastalarda röntgen görüntüleri veya ultrason eşliğinde sinir kökü enjeksiyonları yapılır.

icon-1-1.png

Turan&Turan
Kemik Kas Eklem Sağlığı

Çağrı Merkezi

0224 222 0 777