Müşteri Hizmetleri
  • Whatsapp Üzerinden Ulaşınçevrimiçi
  • Messenger Üzerinden Ulaşınçevrimiçi
Tedavinize Başlayın
  • MR, Röntgen Sonuç ve Sorularınızı İletinKısa sürede dönüş sağlayalım
  • Diz & Kalça Ağrısı TestiTesti çözün sizi bilgilendirelim
tt

Servikal Spondiloz

Detail about our service

Servikal spondiloz

Servikal spondiloz yaşla birlikte omurlar arasındaki disklerde (omurlar arasında yastık görevi gören yapılar) ve faset eklemlerde (omurların birbiriyle bağlantısını sağlayan küçük eklemler) ortaya çıkan ve sıkça karşılaşılan dejeneratif (doku yapısının yaşla birlikte bozulması) değişikliklerin görüldüğü bir sorundur. Genellikle boyun ve omuz ağrısı şeklinde ortaya çıkar. Ensede daha sık olan baş ağrısına, kola vuran ağrılara neden olabilir. Ayrıca ileri evrelerde idrar tutamama,yüüyüş bozukluğu, kollarda ve bacaklarda güçsüzlük de görülebilir.

Servikal-Spondiloz-Banner

Cerrahi tedavi

Bazı hastalarda spondiloz omuriliğin bası altında kalmasına ve buna bağlı olarak nörolojik fonksiyonlarda ilerleyici kayıplara (güçsüzlük gibi) neden olabilir. Böyle durumlarda ortopedi ve travmatoloji uzmanının görüşü doğrultusunda cerrahi tedavi gerekli olabilir. Cerrahi tedavinin amacı omuriliği bası altında tutan anatomik bozuklukları gidermek ve omurgayı yeniden stabil (istenmeyen hareketliliğe karşı dirençli) duruma getirmektir.

 

Cerrahi boyunun ön tarafından ve arka tarafından veya kombine uygulanacak girişimlerle yapılır. Omurilik basısına neden olan oluşumların temizlenmesinin ardından etkilenmiş olan bölgeye kemik grefti (hastanın kendi dokusundan elde edilen kemik) yerleştirilir ve omurga vida veya başka tıbbi malzemelerle sabitlenir. Bu şekilde sorunlu bölgedeki omurların birbirine kaynaması sağlanır.

Cerrahi olmayan tedavi

  • Ağrıya neden olan yangı reaksiyonunu (ödem,ağrı) azaltmak için geçici boyunluk kullanımı.
  • Germe egzersizlerinin yapılması.
  • Boyunun önemli kas gruplarının güçlendirilmesi için egzersizlerin yapılması.
  • Sinir irritasyonunu,ağrıyı ve yangıyı azaltmak için uygulanack ilaç tedavileri.
icon-1-1.png

Turan&Turan
Kemik Kas Eklem Sağlığı

Çağrı Merkezi

0224 222 0 777