Müşteri Hizmetleri
  • Whatsapp Üzerinden Ulaşınçevrimiçi
  • Messenger Üzerinden Ulaşınçevrimiçi
Tedavinize Başlayın
  • MR, Röntgen Sonuç ve Sorularınızı İletinKısa sürede dönüş sağlayalım
  • Diz & Kalça Ağrısı TestiTesti çözün sizi bilgilendirelim
tt

Spinal Stenoz

Detail about our service

Spinal stenoz

Spinal stenoz, spinal kanalın daralması durumudur (omurga kemikleri içerisinde omuriliğin ve sinir liflerinin sıkışması). Bu daralma spinal kanal içindeki sinirlerde baskıya neden olarak bel, kalça ve bacaklarda ağrı oluşturmasının yanı sıra fiziksel aktivitenin düşmesine de neden olabilir. Spinal stenozun iki temel türü bulunur. Lumbar spinal stenoz, spinal hattın alt kısmındaki (bel kısmında) spinal kanalın daralması sonucu oluşurken; servikal spinal stenoz omurganın üst bölümünü (boyun bölgesinde) etkiler. Çoğu vakada spinal stenoz, yaş ile birlikte omurganın deforme olması nedeniyle gelişir.

Spinal-Stenoz-Banner

Belirtileri

Lumbar spinal stenoz (bel bölgesinde),genellikle bir ya da iki ayakta birden ağrı, uyuşukluk, karıncalanma ve/veya yanma hissi meydana getirir ve çoğu durumda bacaklarda yorgunluk görülür. Belirtiler tipik olarak yürürken ve ayakta durma esnasında kötüleşirken, otururken veya öne doğru eğilince hafifler. Gece bacak krampları olabilir.Servikal spinal stenoz (boyun kısmında) omuz, kol ve ellerde ağrı oluşturabilmektedir. Spinal kanala baskı uygulandığında denge bozukluğu veya sersemlik durumu oluşabilmektedir.

Lumbar Laminektomi(tedavi)

Lumbar laminektomi, genellikle fıtıklaşmış disklerle ilişkili bacak ağrısı, dar kanal ve ilgili diğer durumlarda uygulanan cerrahi bir işlemdir. Stenoz (darlık), insanlar yaşlandığında omurga bağlarının kalınlaşıp sertleşmesiyle, disk çıkıntıları, kemik ve eklemler genişlediğinde ve kemik çıkıntıları nedeniyle oluşur. Spondilolistezis durumu da(bir omurun diğeri üzerine doğru kayması) sıkışmaya neden olabilmektedir.

Laminektomi’de temel amaç, spinal kanalın genişletilerek spinalsinir veya omurilik üzerindeki baskıyı azaltmaktır. Bu işlemde, omurun lamina kısmının çıkartılmasıyla sinirler için daha fazla alan oluşturulur. Laminektomi işlemi omurga füzyonu (kaynama) yaparak veya yapmayarak ya da diskin bir parçasını çıkartarak veya çıkarmadan uygulanabilir. Sağlam bir füzyon sağlamak ve omurganın dengesiz alanlarını desteklemek amacıyla çeşitli malzemeler (vida ve çubuk) kullanılabilir.

Cerrahi dışı spinal stenoz tedavisi

Cerrahi olmayan çeşitli tedavi yöntemlerinden bazıları şunlardır:

İlaç tedavisi: Başlangıçta doktorunuz ağrıyı gidermek için ağrı kesiciler ve sinir köklerinde şişliği azaltmak için antiinflamatuar ilaçlar önerebilir.

Epidural steroid enjeksiyonu: Kalça ve bacaklardan aşağı doğru yayılan akut (ani) ve şişliğe bağlı ağrılarda geçici rahatlık sağlamak amacıyla uygulanan bir işlemdir. Tipik olarak, bir hastaya yılda üç defadan fazla epidural steroid enjeksiyonu (belden yapılan iğne) uygulanmaması önerilmektedir.

Aktivite değişikliği: Ağrı artışına neden olan aktivitelerden kaçınma durumudur.

Egzersiz ve fizik tedavi:Dayanıklılığı sağlama, esnekliği artırma ve omurgayı dengelemeyi amaçlayan özel egzersizlerdir. Doktorunuz fizyoterapistiniz ile birlikte sizin için doğru bir program belirleyebilir.

Posterior lomber dekompresyon ve füzyon (Kanal Genişletilmesi Ve Kemik Kaynaması)

Bu cerrahi işlem, spinal kanalın daralmasıyla bel bölgesindeki sinirlerin baskılandığı spinal stenoz tedavisinde ve spondilolistezis ve/veya skolyoz olarak bilinen omur kayması durumlarında uygulanmaktadır. İki durum da ağrıya, bel ve bacaklarda güçsüzlüğe neden olur. Birçok hasta yürüme güçlüğü çekebilir. Bütün spinal füzyon ameliyatlarında olduğu gibi, posterior lumbar füzyon ameliyatında da iki omur arasına kemiklerin kaynamasını sağlayan kemik greftleri yerleştirilir. Böylece bu kısımda hareketlilik durdurulmuş olur.

icon-1-1.png

Turan&Turan
Kemik Kas Eklem Sağlığı

Çağrı Merkezi

0224 222 0 777