Müşteri Hizmetleri
  • Whatsapp Üzerinden Ulaşınçevrimiçi
  • Messenger Üzerinden Ulaşınçevrimiçi
Tedavinize Başlayın
  • MR, Röntgen Sonuç ve Sorularınızı İletinKısa sürede dönüş sağlayalım
  • Diz & Kalça Ağrısı TestiTesti çözün sizi bilgilendirelim
tt

Bel Fıtığı

Detail about our service

Bel fıtığı

Omurlarımızın arasında yüklenmelere karşı yastık gibi görev yaparak darbeleri emen diskler bulunur. Disklerin halkasal dış bölümünün (annulus fibrozus) içinde jel kıvamında nukleus pulpozus bulunur. Halkasal dış bölümde meydana gelen yırtıklar jel kıvamındaki disk içeriğinin dışarı doğru bombeleşmesine neden olur. Bu bombeleşmeye fıtık denir. Fıtık omurilikten çıkan sinir köklerine bası yaparak kalçaya ve bacağa yayılan ağrıya neden olabilir. Hatta bazen bel ağrısı olmadan sadece kalça veya bacak ağrısı olabilir. Hastaların bacaklarında hissizlik ve güçsüzlük gibi şikayetler olabilir.

Bel-Fitigi-Banner

Bel fıtığının cerrahi tedavisi

Cerrahi tedavi ilaç tedavisi ve fizik tedavi yöntemleri kullanılmasına rağmen şikayetlerin düzelmediği durumlarda düşünülmelidir. Eğer ilerleyici güç ve his kaybı varsa öncelikle cerrahi tedavi düşünülmelidir. Yürüyüş bozukluğu,denge kaybı, idrar kaçırma, dışkı tutamama gibi durumlarda ise omurilik basısı nedeniyle acil cerrahi girişim gereklidir.

Bel fıtığı için uygulanan cerrahi yöntemler

Diskektomi: Fıtıklaşmış disk veya kemik çıkıntısının omurga sinir kökü üzerinde oluşturduğu baskıyı azaltmak için en çok kullanılan tedavi yöntemidir. Bu işlem esnasında baskıyı azaltmak için, küçük bir kemik parçası çıkarılır.

Foraminotomi: Spinal sinirin omurga kanalından çıktığı yerin cerrahi operasyonla genişletilmesi işlemidir. Dışarıya doğru büyüyen diskler ya da eklemlerin yaş ile birlikte kireçlenmesi ile spinal sinirin çıktığı alanın daralmasına neden olur. Bu durum sinir üzerine baskı yaparak bacakta ağrı, uyuşukluk ve güçsüzlük meydana getirir. Sinir üzerindeki küçük kemik parçaları çıkarılarak sinir üzerindeki baskı azaltılmış olur.

İntradiskal Elektrotermal Terapi(IDET): Ağrı tedavisinde termal (ısı) enerjisinin kullanılmasıdır. Özel bir iğne türü, kateter yardımıyla disk içine sokulur ve 20 dakika kadar yüksek ısıyla ısıtılır. Isı diskte büzüşme ve diskin duvarında sıkılaşma yapar, diskten olan çıkıntıyı azaltarak spinal sinirin sıkışmasını azaltır.

Nükleoplasti: Hafifçe fıtıklaşmış disk veya bel ağrısı olan hastaların tedavisinde radyofrekans enerjisi kullanılarak uygulanan bir yöntemdir. Röntgen görüntülemesi eşliğinde, disk içinde bulunan materyal özel bir iğne yardımıyla çıkartılır. Doku ısınarak küçülür ve disk duvarı kapanır. Çıkarılması gereken disk materyali miktarına bağlı olarak birkaç kanal açılır.

Radyofrekans ile yakma: Elektrik uyarıları kullanılarak sinir iletimini (ağrı sinyallerinin iletimi dahil) 6 ila 12 ay süreyle durdurmak için uygulanan bir işlemdir. Röntgen görüntüleme yöntemi kullanılarak, etkilenen bölgedeki sinir dokusunun içine özel bir iğne sokulur. İğne ucunu çevreleyen doku 90 ila 120 saniye süre ile ısıtılarak, ağrıyı taşıyan bu sinirler noktasal bir şekilde tahrip olur, böylece ağrı hissi azalır. (Bu yakılan sinirler duysal sinirlerdir. Hareket ve kas gücü ile ilgisi olmayıp, ağrıyı ileten sinirlerdir).

Spinal Füzyon: Omurgada ağrıya neden olan hareketleri azaltmak amacıyla uygulanır. İki ya da daha çok komşu omur vida ile sabitlenen metal çubuklar aracılığıyla birleştirilir. Omurlar arasında kaynamanın gerçekleşmesi için cerrahi sahaya hastadan alınan veya dışardan hazır olarak temin edilmiş kemik yonga grefti yerleştirilir. Spinal füzyon, omurların birbirine kaynamasını sağladığı için omurgada esneklik kaybı oluşturabilir. Kemik greftlerin gelişip omurları birleştirmesi için uzun bir iyileşme süresi gerekmektedir.

Spinal Laminektomi: Spinal dekompresyon da denilen spinal laminektomi, omurga kanal boyutunu artırmak için laminanın (genellikle iki taraftan) çıkartılarak omurilik ve sinir köklerindeki baskının azaltılması işlemidir.

Rizotomi: Omurga sinir köklerinin duysal sinir lifleri kesilerek sinir iletiminin ve ağrılı bölgedeki tüm duyuların bloke edilmesi işlemidir.

Kordotomi: Ağrı sinyallerinin beyine ulaşmasını engellemek amacıyla, omurganın bir ya da her iki tarafındaki sinir lifi demetlerinin kesilmesi işlemidir.

DREZ Operasyonu: Ağrı iletimini sağlayan spinal nöronların cerrahi bir işlemle tahrip edilmesi işlemidir.

Lumbar disk protezi ameliyatı (bel bölgesi disk protezi)

Lumbar disk protezi, diğer tip eklem protezlerine (kalça ve diz protezleri gibi) benzer bir işlemdir. Hasarlı eklem çıkarılarak yerine metal ve plastik implant yerleştirilir. Omurganın lumbar kısmında amaç; hasarlı, ağrılı diskin metal ya da plastik implantla değiştirilmesidir. İmplant normal bir disk gibi hareket edecek şekilde tasarlanmıştır.

Lumbar disk protezinin spinal füzyon işlemine göre teorik olarak avantajı, değiştirilen diskin hasarlı bölgede hareketi sağlaması ve stresi komşu seviyelere aktarmamasıdır. Amaç, spinal füzyonla aynı derecede ağrı hafiflemesi fakat komplikasyonların engellenmesi ve hareket ile esnekliğin korunmasıdır

 

Öncelikle günlük faliyetlerin düzenlenmesi, ağrı kesici tedaviler, fizik tedavi egzersizleri ve yöntemleri ilk yapılması gereken tedavilerdir. Ayrıca beli istirahate almak amacıyla kısa süreli korse kullanılması önerilir. Şiddetli şikayetleri olan hastalarda röntgen görüntüleri veya ultrason eşliğinde sinir kökü enjeksiyonları yapılır.

icon-1-1.png

Turan&Turan
Kemik Kas Eklem Sağlığı

Çağrı Merkezi

0224 222 0 777