turan turan

robotik cerrahi

robotik diz protezi

diz protezi

ortopedi ve travmatoloji
fizik tedavi ve rehabilitasyon
fizik tedavi fizik tedavi robotik cerrahi robotik cerrahi
tr
0224 222 0 777[email protected]

Sırt Ağrısı

Detail about our service
tt

Sırt Ağrısı

Sırt ağrısı, toplumda bel ve boyun ağrısından daha az görülen bir durumdur. Sıklıkla uzun süreli eğilerek durma gibi kötü ergonomik pozisyonlardan sonra gelişir. Özellikle mesleği nedeniyle sürekli masa başında oturarak çalışanlarda veya sırtında ağrı yük taşımak zorunda kalanlarda sırt ağrıları daha fazla görülür. Sırt ağrısı, omurga kemiğinden, omurlar arasındaki diskten, faset ekleminden,  omurgayı destekleyen bağ ve kaslardan, omurilik veya sinir köklerinden kaynaklanabilir.

  • Sık karşılaşılan sırt sorunları;
  • Duruş bozuklukları
  • Sırt fıtıkları
  • Skolyoz
  • Omurgada çökme kırıkları
  • Sırt omurlarında kireçlenme
tt

Sırt Ağrısı Nedenleri

tt

Ameliyatsız Tedavi

tt

Cerrahi Tedavi

SORU : Dik durmak için sırt korsesi kullanmak işe yarar mı?

Duruş bozukluğunu düzeltmek için uzun süre aynı pozisyonda sabit oturmaktan kaçınılmalı ve düzenli egzersiz yaparak, sırt kaslarının güç ve dayanıklılığının arttırılması gerekir. Sırt korseleri bir süre duruş bozukluğunuzu hatırlatarak sizi uyarabilir. Ama egzersiz yapılmazsa duruş bozukluğu sorunu devam edecektir.

SORU : Geçmeyen sırt ağrılarının nedeni nedir?

Duruş bozukluğu kaynaklı ağrılar kısa süre olup geçer. Uzun süre devam eden geçmeyen sırt ağrılarını dikkate almak gerekir. Sırt omurlarını tutan tüberküloz gibi enfeksiyonlar, metabolik kemik hastalıkları, kemik tümörleri, akciğer kanseri, aort damar genişlemesi gibi ciddi hastalıkların da sırt ağrısına neden olabileceği unutulmamalıdır.

SORU : İlerleyen yaşta sırtta ağrı ve kamburluk neden olur?

Sırttaki kamburluk ve ağrıların pek çok nedeni olmakla birlikte, yaşlılıkta özellikle bayanlarda, kemik erimesine (osteoporoz) bağlı kamburluk gelişebilir. Kemik erimesi bazı kişilerde sırt omurlarında kendiliğinden oluşan çökme kırıklarına yol açabilir. Bu mikrokırıklar omurların şeklini bozarak, sırtta ağrı ve kamburluğa neden olur.

Turan&Turan
Kemik Kas Eklem Sağlığı

Çağrı Merkezi

0224 222 0 777