Müşteri Hizmetleri
 • Whatsapp Üzerinden Ulaşınçevrimiçi
 • Messenger Üzerinden Ulaşınçevrimiçi
Tedavinize Başlayın
 • MR, Röntgen Sonuç ve Sorularınızı İletinKısa sürede dönüş sağlayalım
 • Diz & Kalça Ağrısı TestiTesti çözün sizi bilgilendirelim
tt

Boyun Ağrıları, Sırt Ağrıları Ve Bel Ağrıları

omomurga-bel-agrisi

Omurga Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Toplumda sıklıkla görülen boyun ağrılarısırt ağrıları ve bel ağrıları günlük yaşam aktivitelerini olumsuz etkilemekte ve yaşam kalitesine negatif etkide bulunmaktadır. Bu ağrılar telefon veya diğer teknolojik cihazlarımızı aşırı kullanmamızdan, ağırlıkları yanlış kaldırmamızdan, çalıştığımız ortamın ergonomik olarak düzenlenmemesinden, hareketsizlikten vs. kaynaklanıyor olabilir.*

Özellikle Covid-19 pandemisi döneminde evlerimizde zorunlu olarak uzun vakitler geçirdik. Bu dönem hareketsiz kaldığımız ve buna bağlı omurgamız üzerinde oluşan olumsuz faktörlerin arttığı bir dönem oldu. Boyun ağrılarısırt ağrıları ve bel ağrıları ile bu dönemde daha fazla yüz yüze kalmış olabiliriz.

Bu yazımızda sizlere boyun ağrılarısırt ağrıları ve bel ağrılarıiyi postür (vücut duruşu) ile omurga sağlığı için yapılması gerekenler konusunda genel bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu yazı serimizin başlangıcı olacak yazımızın sizler için faydalı olmasını ümit ediyoruz.

* (Boyun, sırt ve bel ağrılarının nedenleri çok çeşitli olabilir. Ağrıların altında yatan nedenin belirlenmesi için uzman doktorlar tarafından detaylı muayene ve inceleme yapılması gerekmektedir. Mutlaka doktorunuza bu konuda görünün.)

Omurga Nedir?

Omurga; bir ucu kafatasımızdan başlayıp, diğer ucu leğen kemiği (coxa) ile eklem yapan kemikler, eklemler, sinirler, bağlar ve kaslardan oluşan yapıdır. İçinde omurilik sıvısını barındırmaktadır. Vücudumuzun dik durmasını sağlar ve harekete olanak verir.

Omurga 33 adet omur ismi verilen kemikten oluşur. Omurlar yarı oynar eklem sınıfındadır ve bu özelliği ile omurgamız hareket edebilmektedir.

Spinal Cord olarak da adlandırılan omurilik omurgamızın içinde barınan, beyin kökünden başlayarak kuyruk sokumuna uzanan merkezi sinir sistemidir. Organların motor ve his faaliyetlerini sağlamakla beraber, refleksleri de kontrol eder.

Omurgamız 4 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler:

 1. Boyun omurları (Servikal vertebralar): C1,C2,C3,C4,C5,C6,C7
 2. Sırt omurları (Torasik vertebralar): T1,T2,T3,T4,T5,T6,T7,T8,T9,T10,T11,T12
 3. Bel omurları (Lomber vertebralar): L1,L2,L3,L4,L5
 4. Pelvik omurlar (Sakral vertebralar): S1,S2,S3,S4,S5

Bizim için çok önemli bir işlev üstlenen omurgamızda meydana gelen deformiteler (bozukluklar) ve günlük rutinimizde dikkat etmediğimiz kimi küçük detaylar nedeni ile boyun ağrılarısırt ağrıları ve bel ağrıları oluşabilmektedir. Bu ağrıları önlemenin veya ağrıları azaltmanın yollarından bahsedeceğiz. Bu yolların başında doğru vücut duruşunu (postür) sağlamak gelmektedir.

Doğru duruş (postür) omurgadaki birçok yapıyı sağlıklı tutmanın basit ama etkili bir yoludur. Boyun ağrılarısırt ağrıları ve bel ağrılarının görülme sıklığını ve ağrıların şiddetinin azaltmada kritik bir öneme sahiptir.

İyi Postür-Düzgün Postür (Vücut Duruşu) Nasıl Olmalıdır?

Doğru duruş (postürü), yani doğru duruşa sahip olmayı basitçe tanılamak gerekirse vücudun her bir bölümünü komşu bölümler ile aynı hizada tutmak anlamına gelir. Uygun duruş(postür) vücudun tüm parçalarının dengeli bir konumda birbirlerini desteklemesini sağlar. Doğru postürde olabilmek için, ayakta durulduğu zaman kulak memesinden omuz, kalça, diz ve ayak bileğinin ortasına doğru düz bir çizgi çekmek mümkün olmalıdır.

İnsanlar kendilerini gün boyunca çeşitli pozisyonlarda bulduklarından (oturma, ayakta durma, eğilme, eğilme ve uzanma), iyi bir omurga desteği için her pozisyonda doğru duruşa nasıl ulaşılacağını ve bunu nasıl koruyacağını öğrenmek önemlidir. Bu da daha az boyun, sırt ve bel ağrısına neden olur. Vücut bir konumdan diğerine geçerken olması gereken, kişinin duruşunun yumuşak ve akıcı bir şekilde ayarlanmasıdır. Kötü duruş(postür) alışkanlıklarının ilk düzeltilmesinden sonra, bu hareketler otomatik hale gelir ve iyi postürü sürdürmek için çok az çaba gerektirir.

Bedenimizin doğru konumlandırılmasını yani düzgün postür(vücut duruşu) sağlamanın ilk adımı gün boyunca kendi duruşumuzu izlemektir. Ofis koltuğunda otururken, bir ağırlık taşırken veya otobüs durağında sıra beklerken vücut postürümüzde nelerin iyileştirilmesi gerektiğini düşünmek bize yardımcı olacaktır. Zihnimizde vücut duruşumuzun (vücut postürümüzün) hangi durumlarda ve zamanlarda kötü-uygun olmayan bir pozisyonda olduğu not edilmelidir. Böylece gün boyu kendi kendimizi izleyerek duruşumuzun istenen duruma gelmesi için alışkanlık kazanmış oluruz. Bazı insanlar, başka birinden duruşlarını gözlemlemesini ve yorum veya önerilerde bulunmasını istemeyi daha kolay bulur.

Doğru duruşa (uygun postür) ve boyun ağrıları, sırt ağrıları ve bel ağrılarımızı önlemeye yardımcı bazı egzersizler için aşağıdaki videomuzu izleyebilirsiniz:

Gün içinde hepimizin yaygın olarak yaptığı, iyi bir vücut duruşu (postür) ve iyi bir ergonomi için aşağıdaki durumlar mutlaka göz önüne alınmalı ve düzeltilmelidir:

 1. Omuzlar önde, kamburlaşmış sırt,
 2. Sırtın alt tarafındaki bölgenin içeriye doğru fazla bükülmesi (Lordoz),
 3. Telefonu boyun-omuz arasına yerleştirerek konuşmak,
 4. Vücudun bir kısmına yükü bindirerek ağır bir şey taşımak,
 5. Yüksek topuklu ayakkabılar,
 6. Çok dar giysiler,
 7. Uygun omurga desteği sağlamayan bir yatak ve uygun olmayan uyku pozisyonları.
 8. Uzun süreli hareketsizlik,
 9. Uygun olmayan sandalye kullanımı,
 10. Telefon, bilgisayar, tablet gibi elektronik cihazların ergonomik olmayan kullanımı.
 11. Fazla kilolar.

Yorum Yapın