0224 222 0 777[email protected]

Omuz Ağrısı

Detail about our service
omuz

Omuz Ağrısı

Omuz ağrısı kolunu baş üstüne kaldırması gereken veya sık tekrarlayan omuz hareketleri yapması gereken kişilerde daha sıklıkla görülen bir durumdur. Omuz ağrısı belli hareketlerde ortaya çıkan hafif ağrı şeklinde başlayabileceği gibi, kolun hareketine izin vermeyecek kadar şiddetli de başlayabilir. Omuz ağrısı genellikle eklemi destekleyen kas kiriş ve bağlarının zorlanması veya bozukluklarından kaynaklanır. Ayrıca akciğer, meme, kalp  hastalıkları da omuz ağrısına neden olabilir.

omuz

Omuz Ağrısı Nedenleri

ame

Ameliyatsız Tedavi

ameliyatlı

Cerrahi Tedavi

SORU: Duruş bozukluğu omuz ağrısına neden olur mu?

Evet, özellikle masa başı çalışanlarda görülen sırttaki kambur duruş bozukluğunda omuzlarda öne ve aşağıya doğru bir duruş bozukluğu gelişir. Bu durum omuz başı kemiği altından geçen yumuşak dokularda sıkışmaya ve ağrıya neden olur.

SORU: Omuz ağrısında sıcak mı, yoksa soğuk mu uygulamak gerekir?

Ani başlayan omuz ağrılarında, zedelenme  ve zorlanmaya bağlı ağrılarda öncelikle soğuk uygulanması önerilir. Soğuk inflamasyonu baskılayıp, ağrı ve şişliği azaltır. Özellikle geceleri yatmadan önce, havluya sarılmış bir buz torbasının 20 dakika süreyle ekleme uygulanmasının, gece ağrısını hafiflettiği bilinmektedir.

SORU: Donuk omuz olduğumu öğrendim ama omuz tetkiklerim normal çıktı, neden olabilir?

Donuk omuz yalnızca eklem kireçlenmesi veya tendon yırtığı durumlarında meydana gelmez. Bazen şeker hastalığı, kalp hastalığı, tiroid problemleri gibi durumlarda da donuk omuz gelişebilir. Nedeni tam bilinemeyen donuk omuz tablosu 40 yaş üstündeki kadınlarda daha sık  görülür.

icon-1-1.png

Turan&Turan
Kemik Kas Eklem Sağlığı

Çağrı Merkezi

0224 222 0 777