Tedavinize Başlayın
  • MR ve Röntgen Sonuçlarınızı İletinKısa sürede dönüş sağlayalım
  • Diz & Kalça Ağrısı TestiTesti çözün sizi bilgilendirelim

Boyun Ağrısı

Detail about our service
tt

Boyun Ağrısı

Boyun ağrıları en sık travmalara başlı olarak ortaya çıkar. Bu travma araç içi trafik kazasında boynun öne-arkaya doğru savrulmasında olduğu gibi birden gelişebilir veya bilgisayara, telefona bakma gibi uzun süreli duruş bozukluklarının yarattığı süreğen gerilim travması olabilir. Benzer şekilde uzun süre baş eğik kitap okuma, ders çalışma da boyun ve sırt ağrılarına neden olabilir. Boyun ağrısı; omurlardan, diskten, faset ekleminden, bağ, kas, omurilik veya sinir köklerinden kaynaklanabilir.

  • Sık karşılaşılan boyun sorunları;
  • Boyun duruş bozuklukları
  • Boyun kas ve bağlarının gerilmesi
  • Boyun fıtıkları
  • Boyunda kireçlenme
  • Boyun omurga kanal darlığı
  • Travma sonucu boyunda savrulma
tt

Boyun Ağrısı Nedenleri

tt

Ameliyatsız Tedavi

tt

Cerrahi Tedavi

SORU: Boyun sorunları baş ağrısı yapar mı?

Evet özellikle boynunu uzun süre kötü pozisyonda tutarak oturanlarda veya araç içi trafik kazasında boyun savrulması yaşayan kişilerde boyun ağrısı dışında baş ağrısı da gelişebilir. Boyun bölgesinin tedavisi ile birlikte bu baş ağrıları da geriler.

SORU: Boynu zorlayarak kütletmek zararlı mıdır?

Uzun süre hareketsiz, boyun ve baş kötü pozisyonda kalındığında oluşan rahatsızlığı gidermek boynu zorlayarak aniden kütletme yapılmamalıdır. Bunun yerine gevşetici boyun egzersizleri yapmak gerekir. Sanki rahatlatacakmış gibi hissedilse de, ani boyun kütletme sonrasında boyunda tutulma, ağrı, baş dönmesi, boyun  fıtığı oluşması gibi istenmeyen durumların ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır.

SORU: Boyun ağrısında ne kadar süre boyunluk kullanmak gerekir?

Boyunluk takma süresi her hastanın boynundaki problemine göre doktor tarafından belirlenir. Bu süre günde aralıklı 5-6 saat olabileceği gibi, birkaç hafta  sürekli 24 saat de olabilir. Uzun süreli kullanımın sonunda boyunluk hemen çıkarılıp bırakılmamalıdır. Uygun görülen boyun egzersizlerini yapmaya başlayıp, boyunluğu aralıklı olarak kısa bir süre daha kullanıp, sonra tamamen çıkarılması önerilir.

icon-1-1.png

Turan&Turan
Kemik Kas Eklem Sağlığı

Çağrı Merkezi

0224 222 0 777