turan turan

robotik cerrahi

robotik diz protezi

diz protezi

ortopedi ve travmatoloji
fizik tedavi ve rehabilitasyon
fizik tedavi fizik tedavi robotik cerrahi robotik cerrahi
tr
0224 222 0 777[email protected]

Diz Ağrısı

Detail about our service
DİZ

Diz Ağrısı

Diz ağrıları ve özellikle de diz kireçlenmesi toplumda sık görülen bir eklem sorunudur. Diz eklemi hem vücudun yükünü taşır, hem de günlük hareketliliğini sağlar. Eklemin yeri ve yapısı nedeniyle darbe ve zedelenmelere açıktır. Özellikle düşmeler sonucu gelişen menisküs, bağ ve kıkırdak yaralanmaları, dizde ağrı, şişlik ve hareket kısıtlılıklarına neden olur. Dizde ekleminde meydana gelen ciddi hasarlar zamanla eklem kıkırdağını aşınmaya ve yıpranmaya yol açarak, kireçlenme ile sonuçlanabilir.

  • Sık karşılaşılan diz sorunları;
  • Diz kireçlenmesi
  • Diz kapak ağrıları
  • Kıkırdak bozuklukları
  • Diz eklem sinoviti
  • Menisküs yırtıkları
  • Bağ zedelenmeleri
diz

Diz Ağrısı Nedenleri

ame

Ameliyatsız Tedavi

ameliyatlı

Cerrahi Tedavi

SORU: Diz ağrısında dizlik takmak zararlı mıdır?

Dizlik takmak zararlı değildir, ancak sürekli dizlik kullanma isteği duyuluyorsa bunun nedeni diz çevresi kaslarda zayıflık veya bağlarda gevşeklik olabilir. Dizdeki sorunun kesin olarak saptanıp, tedavi edilebilmesi için doktora başvurmak gerekir.

SORU: Dizlerimde ağrı yok ama hareket ederken bazen ses geliyor, neden olabilir?

Dizden gelen bazı sesler özellikle ağrı da, yoksa masum olabilir. Eklem hareket ettirildiğinde genelde kemikler arasındaki açıklık genişler ve eklem sıvısı buraya hücum eder. Bazen eklem sıvısı içinde küçük gaz kabarcıkları oluşabilir. Diz büküldüğünde bu kabarcıklarda oluşan patlama sonucu çıtlama sesi hissedilir.

SORU: Çok hareketli biri olmama rağmen dizimde kireçlenme oluşmuş, neden olabilir?

Diz eklemindeki hareket kısıtlılığı veya tutukluk ile eklem kireçlenmesinin karıştırılmaması gerekir. Hareketsizlik diz çevresindeki kaslarda esneklik kaybı ve eklem hareketlerinde kısıtlanmaya neden olabilir.  Kireçlenme ise diz eklemi içinde başta kıkırdak olmak üzere pek çok dokunun yıpranıp bozulması sonucu gelişir.

Turan&Turan
Kemik Kas Eklem Sağlığı

Çağrı Merkezi

0224 222 0 777