turan turan

robotik cerrahi

robotik diz protezi

diz protezi

ortopedi ve travmatoloji
fizik tedavi ve rehabilitasyon
fizik tedavi fizik tedavi robotik cerrahi robotik cerrahi
tr
0224 222 0 777[email protected]

Dirsek Ağrısı

Detail about our service
dirsek

Dirsek Ağrısı

Dirsek ekleminin en sık karşılaşılan sorunları; çıkıklar ve kas tendon bozukluklarıdır. Tenisçi dirseği ve golfçü dirseği olarak adlandırılan tendon sorunları, özellikle tekrarlayan, zorlayıcı el-el bilek hareketleri yapanlarda görülür. Vida sıkma, çekiç kullanma, bez sıkma gibi hareketler, ön kol kaslarının dirsekteki yapışma yerlerini zorlayarak ağrıya yol açar. Bu nedenle tamirciler, boyacılar, marangozlar ve ev hanımlarında dirsek ağrılarına daha fazla rastlanılır.

  • Sık karşılaşılan dirsek sorunları;
  • Dirsek çıkıkları
  • Tenisçi dirseği
  • Golfçü dirseği
  • Bağ zedelenmesi
  • Kıkırdak bozuklukları
  • Dirsekte bursit şişliği
aa

Dirsek Ağrısı Nedenleri

ame

Ameliyatsız Tedavi

ameliyatlı

Cerrahi Tedavi

SORU: Tenisçi dirseği tedavisi nasıldır?

Öncelikle tenisçi dirseğine neden olan tekrarlayan hareket ve zorlaamalara ara vermek gerekir. İlk aşamada ilaç tedavisi, ekzantrik egzersiz, el bileği ve dirseğe elastik bant takılması önerilir. Geçmezse ultrason eşliğinde sorunlu yere TZP(trombositten zengin plazma) enjeksiyonu ve ardından fizik tedavi uygulanabilir. Dirençli durumlarda ise ameliyat önerilir.

SORU: Çocuklarda dirsek çıkığı neden olur?

1-5 yaşları arasındaki bazı çocuklarda dirsekteki radius kemiği başı yerinden çıkabilir. Ortopedi doktoru tarafından bir manevra ile kemik yerine oturtulur. Genellikle çocuğun kolunun hızla çekilmesi nedeniyle veya elinden tutarak havada döndürme oyunu sırasında çıkma gelişir. Bu tip dirseği geren ve zorlayan hareketlerden kaçınılması gerekir.

SORU: Dirsek kemiğinde kırık nedeniyle kolum alçıda kaldı, şimdi hareket ettiremiyorum, ne yapmalıyım?

Dirsek kırık ve çıkıkları sonrasında hareket kısıtlılığı oluşması sık görülen bir durumdur. Hemen Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon programına başlanmalıdır. Fizik tedavi ajanları ile dirsek bölgesindeki yumuşak doku esnekliği arttırılarak hareketlerde düzelme sağlanır, hem de kas gücü arttırılarak hastanın kolunu rahat kullanması sağlanır.

Turan&Turan
Kemik Kas Eklem Sağlığı

Çağrı Merkezi

0224 222 0 777