turan turan

robotik cerrahi

robotik diz protezi

diz protezi

ortopedi ve travmatoloji
fizik tedavi ve rehabilitasyon
fizik tedavi fizik tedavi robotik cerrahi robotik cerrahi
tr
0224 222 0 777[email protected]

Bel Ağrısı

Detail about our service
tt

Bel Ağrısı

Bel ağrısı çoğu insanın yaşamının bir döneminde ortaya çıkan, toplumda sık görülen bir sorundur. Bel ağrısı an başlangıçlı ve şiddetli olabileceği gibi, uzun süredir artıp-azalarak devam eden bir şekilde de olabilir. Bel ağrısının kaynağı; omurlar arasındaki disk dokusu, arka faset eklemler, omurları çevreleyen bağlar, omurgayı destekleyen kaslar, omurilik ve sinir kökleri gibi çeşitli yapılar olabilir. Ayrıca karın içindeki organların hastalıklarında da belde ağrı gelişebilir.

tt

Ameliyatsız Tedavi

tt

Cerrahi Tedavi

SORU: Aniden belim tutuldu, ne yapmalıyım?

Ani bel tutulmasında dizlerin altına yastık koyarak sırtüstü yatılması gerekir. Bu pozisyonda bir süre sonra ağrı azalarak geçerse sorun olmaz. Ancak ağrı kendiliğinden geçmiyor veya beraberinde kalçadan bacağa doğru yayılan ağrı oluyorsa, muayene ve tedavi için doktora başvurmak  gerekir.

SORU : Bel ağrısında ne kadar süre yatak istirahati yapılmalı?

Eski zamanlarda yatak istirahati bel ağrısı tedavisinin temelini oluştururdu. Ancak yapılan çalışmalar uzun süreli yatak istirahatinin, kemik, kas ve eklem sağlığına faydadan çok zararı olduğunu ortaya koymuştur. Bu nedenle günümüzde şiddetli bel-bacak ağrısı azaltmak için birkaç günlük kısmi yatak istirahati önerilmektedir.

SORU : Bel fıtığının kesin çözümü ameliyat mı?

Bel fıtığına bağlı oluşan ağrılarda ameliyat dışında uygulanan ilaç, fizik tedavi, egzersiz, bel enjeksiyonları gibi çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Bel fıtığı ameliyatı bacaktaki kaslarda güçsüzlük riski varlığında veya yapılan tedavilere yanıt alınamayan durumlarda uygulanır. Ameliyat sonrası belde hafif ağrılar devam edebilir.

Turan&Turan
Kemik Kas Eklem Sağlığı

Çağrı Merkezi

0224 222 0 777