Müşteri Hizmetleri
 • Whatsapp Üzerinden Ulaşınçevrimiçi
 • Messenger Üzerinden Ulaşınçevrimiçi
Tedavinize Başlayın
 • MR, Röntgen Sonuç ve Sorularınızı İletinKısa sürede dönüş sağlayalım
 • Diz & Kalça Ağrısı TestiTesti çözün sizi bilgilendirelim

İçindekiler:

 

Siğil, bir insan papilloma virüsünün (HPV) neden olduğu deri enfeksiyonu olarak tanımlanabilir. HPV virüsü bulaşıcı olduğu için vücudun herhangi bir yerinden deri içine girdiğinde el, ayak, genital bölge gibi farklı bölgelere ulaşıp çoğalabilir. Siğil çoğu zaman tedavi edilmeden kendiliğinden iyileşebilir ancak başka bölgeye yayılma ve yaranın genişlemesi söz konusu olduğu için ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Günümüzde siğil tedavisi için kullanılan birçok farklı tedavi yöntemi vardır.

Siğil Tedavisi Nasıl Olur?

Pek çok insan siğil tedavisi nasıl olur, elde ya da ayakta çıkan siğil nasıl tedavi edilir diye merak eder. Siğil tedavisi için mevcut yöntemlerin yanında, yeni teknolojilerin de ortaya çıkması ile siğil tedavisinde başarı oranı gittikçe artmaktadır. Siğil tedavisi için hastanın yaşı, bağışıklık sistemi, siğilin yayılma durumu gibi birçok değişken göz önüne alınarak tedavi planlanmalıdır.

Siğil tedavisinde kullanılan başlıca yöntemler ise şunlardır;

Siğil İçin İlaç Tedavisi

 • Salisilik Asit: Erişkinlerde genellikle %10-40 oranında salisilik asit içeren merhemler, kremler topikal olarak siğil bölgesine uygulanır (resim 1). Çocuklarda bu oran daha azdır. Siğilin etrafındaki nasır dokusu katmanlarını ortadan kaldırır. Yan etkilere gelecek olursak asidik yapısından dolayı genellikle cilt tahrişine neden olur.
 • Trikloroasetik Asit: Salisilik asitten daha güçlü bir asit olduğu için %3-5’lik solüsyonlar halinde siğilin üzerine uygulanır. İşlem sırasında asit siğil dokusunu parçalayarak eritir. Uzun zaman alan bir tedavi yöntemidir.
Resim 1: İlaç ile siğil tedavisi
Resim 1: İlaç ile siğil tedavisi

Kriyoterapi/Sıvı Azot/Siğil Dondurma ile Siğil Tedavisi

Sıvı azot ile siğil tedavisi, siğilin sıvı azot ile dondurulması ve böylece hücrelerin öldürülmesi esasına dayanan bir tedavi yöntemidir (resim 2). Ayakta siğil dondurma tedavisinde, HPV virüsü yok edilmez ancak siğildeki hasara uğrayan hücrelerden serbest kalan HPV virüsüne karşı bağışıklık sistemimizin yanıtı artar. Başlıca yan etkilere gelecek olursak, işlem sırasında yanal yayılma olduğu için sağlıklı doku hasara uğrayabilir. Bu sebeple ağrıya ve cilt tahrişine neden olur. Derin dokulara çok fazla etki göstermediği için büyük ve yayılmış siğillerde başarı oranı düşüktür.

Resim 2: Sıvı Azot ile siğil tedavisi
Resim 2: Sıvı Azot ile siğil tedavisi

Elektrokoterizasyon ile Siğil Tedavisi

Koter denilen cihazın elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştürmesi özelliğine dayanır. Siğilin olduğu yere cihaz yerleştirilir ve siğil yakılır (Resim 3). Siğil yakma tedavisi öncesinde ağrı olmaması için lokal anestezi yapılır. Yakılan siğil bölgesi işlem sonrası kabuklanarak ortalama 10-15 gün içinde iyileşmeye başlar.

Resim 3: Elektrokoterizasyon ile siğil tedavisi
Resim 3: Elektrokoterizasyon ile siğil tedavisi

Lazer ile Siğil Tedavisi

Lazerle siğil tedavisinde, koterizasyona benzer şekilde ışınlar ile siğil yakılır (Resim 4). Siğilin içindeki kan damarları ısıtılır. Böylece siğile neden olan HPV virüsünü besleyen damarlar yok edilir. İşlem sırasında lokal anestezi uygulanır. Siğil yakma işlemi sonrasında kabuklanmalar ve kızarıklar oluşur. Lazerle siğil tedavisi yaptıranlarda siğilin büyüklüğüne göre ortalama 14-21 gün içinde iyileşme beklenir.

Lazer ile Siğil Tedavisi
Resim 4: Lazer ile Siğil Tedavisi

Mikrodalga ile Siğil Tedavisi

Yeni bir teknoloji olarak siğil içindeki HPV virüs çoğalmasının engellenmesi için vücudun bağışıklık tepkisini uyaran mikrodalga enerjisi kullanılır. Siğil üzerine özel bir prob ile düşük dozda mikrodalga enerjisi uygulanır (mikrodalga fırındaki enerjinin %1’i kadar). Mikrodalga kullanılarak elde siğil tedavisi, ayak altında siğil tedavisi ve ayak parmağında çıkan siğil tedavisi başarı ile yapılmaktadır (Resim 5).

Mikrodalga cihazı ile siğil tedavisi
Resim 5: Mikrodalga cihazı ile siğil tedavisi

Mikrodalga enerjisi nasıl çalışır?

Su gibi yüklü moleküller, mikrodalga enerjisine maruz kaldıklarında hızla hareket etmeye başlarlar. Hızla hareket eden moleküller, çevredeki dokulara dağılan ve sıcaklıklarını hızla yükseltmeye yarayan ısı üretir. Tıp alanında yaklaşık 30 yıldır çeşitli tümörleri iyileştirmek için mikrodalga enerjisi kullanılmaktadır.

Mikrodalga cihazı nedir, nasıl çalışır?

Yeni bir teknoloji olarak mikrodalga ile siğil tedavisinde kullanılan mikrodalga cihazı podiatride (el ve ayak sağlığı) ve dermatolojide deri lezyonlarının tedavisinde kullanılan FDA (Birleşik Devletler Gıda ve İlaç Dairesi) onaylı bir cihazdır (Resim 6). Mikrodalga enerjisi HPV virüsü ile savaşmak amacıyla doğal bağışıklık tepkisini uyarır. Örneğin derinin epidermis* bölgesinde bulunan keratinositlerin*, mikrodalga uygulaması sonunda bağışıklık sistemi hücrelerinin HPV virüsüne karşı olan yanıtı arttırdığı yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.

2 saniyede 5 atış gibi kısa süreli atışlarla, seanslar ortalama 2-3 dakika gibi kısa bir sürede yapılır. Cihaz siğil dondurma/kriyoterapi tedavisindeki gibi yanal yayılmalara izin vermeden mikrodalganın yalnız düz hatlarda hareket etmesini sağlamak için tasarlanmıştır. Böylece doku doğru bir şekilde hedeflenir ve sağlıklı doku korunmuş olur. Ayrıca ağrısız bir tedavi olduğu için işlem öncesinde herhangi bir anestezi gerektirmez.

*Epidermis: İnsan derisini oluşturan tabakaların en dışta bulunan kısmı.

*Keratinosit: Derinin epidermis bölgesinde bulunan ve keratin proteinin sentezlenmesinden sorumlu hücre grubu.

Siğil tedavisinde kullanılan mikrodalga cihazı
Resim 6: Siğil tedavisinde kullanılan mikrodalga cihazı

Mikrodalga ile Siğil Tedavisinin Avantajları

 • İşlem sırasında topikal veya lokal anestezi gerektirmez.
 • İşlem sonrasında pansumana ihtiyaç duyulmadığından, kişinin günlük hayatına hızla devam edebilmesini sağlar (Resim 7).
 • Ağrısız ve hızlıdır. Siğil büyüklüğü ve sayısına göre değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 10 dk gibi kısa seanslarla tedavi gerçekleşir.
 • Cerrahi bir işlem olduğu için asit kullanımına gerek duymaz.
 • Cihazın tek kullanımlık ucu ile tedavi sırasında olası enfeksiyonlar önlenir.
 • Cihazda önceden tanımlanmış genel bir alan vardır ve daha derinine mikrodalgalar ulaşamaz. Bu sebeple sağlıklı dokular korunmuş olur.
Mikrodalga ile Siğil Tedavisinin Avantajları
Resim 7: Mikrodalga tedavisinin avantajları

Siğil Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Siğilin sayısı, büyüklüğü ve yapısı, tedavi yöntemi, hastanın bağışıklık sistemi gibi pek çok faktöre bağlı olarak siğil tedavisinin süresi değişiklik gösterir. Tedaviyi uygulama süresi ortalama olarak 10-20 dakika arasındadır. Bazı durumlarda tek seans bile yeterli olabilirken, kimi zaman 4-5 seansa gerek duyulabilir. İki seans arası ise ortalama 3-4 hafta sürmektedir. Ortalama bir siğilde tedavi sonrası genellikle 5-15 gün arasında iyileşme görülür.

Siğil Bulaşıcı Mıdır?

Siğile sebep olan HPV virüsü, kişiden kişiye ve hatta vücudun bir bölgesinden diğer bölgesine bulaşma potansiyeline sahiptir. Siğiller,

 • Kişiden kişiye temas ile,
 • Cinsel ilişki ile,
 • Havuz, spor salonları, banyo gibi ortak kullanım alanlarındaki hijyenik olmayan ortamlara temas ile,
 • Tıraş bıçağı, tırnak makası, terlik, havlu, lif gibi kişisel eşyalara temas ile bulaşırlar.

Siğil Neden Olur?

Siğilin oluşmasında en önemli etken HPV virüsüdür. HPV virüsüne sahip kişiler ile temasta bulunmak, onlarla ortak eşyaları kullanmak, korunmasız cinsel ilişkiye girmek virüsün bulaşmasına ve siğilin oluşmasına sebep olur. Özellikle çocuklarda ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde siğil daha yaygın olur. HPV virüsü deride açık kesili alanlarından veya cinsel ilişki sırasında vücut içine girer. HPV virüsü deri epitel hücrelerin içinde çoğalır (Resim 8).

HPV virüsü kana geçmediği için vücudun bağışıklık sistemi HPV virüsünü hızla tanıyıp savunmaya geçemez. Virüs alındıktan sonra kişiye, yaşa, bağışıklık sistemine, HPV tipine bağlı olarak 6 hafta ile 4-5 yıl arasında değişen sürede ilk belirtilerini vermeye başlar.

HPV virüsünün deride enfekte ettiği hücreler
Resim 8: HPV virüsünün deride enfekte ettiği hücreler

Evde Bitkisel Siğil Tedavisi Olur Mu?

Siğillerin tedavisinde insanların aklına gelen ilk sorulardan biri de evde bitkisel karışım ve ilaçlar ile siğillerin tedavi edilip edilmeyeceğidir. Genellikle halk arasında domates, incir, sirke, limon kabuğunun siğili tedavi etmede başarılı olduğu bilinir. Ancak bunlar siğilin etrafında oluşan sert nasır dokusunun yumuşamasını sağlarken aslında siğili kökünden tedavi edemez. Siğile sebep olan HPV virüsünün çoğalmasının önlenmesi ve siğilin başarılı bir şekilde tedavi edilmesi için bahsedilen cerrahi yöntemlere ihtiyaç vardır.

Siğil Tedavisi Fiyatları Nedir?

Yazıda açıklandığı üzere birçok farklı siğil tedavi yöntemi ve siğil çeşidi bulunmaktadır. Uygulanacak tedavi yöntemi siğilin sayısı, büyüklüğü ve yapısı, hastanın bağışıklık sistemi gibi pek çok faktöre bağlıdır. Bu sebeple siğil tedavisi fiyatları uygulanacak yönteme ve bölgeye göre değişkenlik gösterir. Yeni teknoloji ile uyguladığımız mikrodalga ile siğil tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz. https://turanturan.com.tr/bize-ulasin/

KAYNAKÇA

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5624246/

https://link.springer.com/article/10.1684/ejd.2017.3086

https://www.treatwithswift.com/global/news-events/news/emblation-announces-fda-clearance-for-swift-microwave-ablation-system.html

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/bjd.18935

https://www.hartfordpodiatrygroup.com/swift-microwave-therapy-for-warts

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/plantar-warts/symptoms-causes/syc-20352691

https://turkdermatoloji.org.tr/media/hasta_bilgilendirme/Sigil.pdf

2 Yorum
 1. Genital bölge için koterle tedavi gördüm medipol hastanesinde
  Üçte biri kayboldu diğerleri duruyor Mikro dalga yöntemi daha başarılı olur gibi geliyor

  1. Turan Turan

   Merhaba Murat Bey öncelikle geçmiş olsun, Evet, Mikrodalga tedavisi doku lezyonlarını tedavi etmenin yeni, kesin ve kolay yolunu sunar. Böylece kısa sürede olumlu sonuç elde edilmektedir. Detaylı bilgi almak için 0532 499 77 44 numaralı hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz…

Yorum Yapın