turan turan

robotik cerrahi

robotik diz protezi

diz protezi

ortopedi ve travmatoloji
fizik tedavi ve rehabilitasyon
fizik tedavi fizik tedavi robotik cerrahi robotik cerrahi
tr
0224 222 0 777[email protected]

tt

Bunyon veya Halluks Valgus olarak adlandırılan ayak başparmağı kemik çıkıntısı hareketlerinizi kısıtlayabilir ve ağrılı bunyonlar her adımınızda acı verebilir. Ayak başparmağı kemik çıkıntısı (bunyon), genellikle kemiğin aşırı büyümesi olarak düşünülse de aslında durum bundan fazlasıdır. Uygun ayakkabı seçimi, parmak arası makaralar, tabanlıklar gibi çeşitli yöntemler ağrıyı hafifletmediğinde ameliyat gerekebilir. Ancak ameliyat bunyonların düzeltilmesinde kesin çözüm sağlıyor mu? Ne yazık ki, geleneksel yöntemlerle yapılan bunyon düzeltme ameliyatları genellikle istenilen etkiyi göstermiyor. Bunyon ameliyat sonrasında hastaların %37’si estetik görünüşten memnun kalmıyor, %32’sinde ağrı sorunları devam ediyor ve %70’inde zamanla bunyon tekrar ortaya çıkıyor.

Peki, halluks valgus için etkili ve kalıcı bir çözüm var mı? Halluks valgus ameliyatında problemi kökten çözmek üzere geliştirilmiş yeni bir yöntem sayesinde bunyonlar hızlı bir iyileşme süreciyle birlikte kalıcı olarak düzeltilebiliyor.

tt

Latince bir terim olan Halluks Valgus ayak başparmağında oluşan deformiteyi yani şekil bozukluğunu ifade eder. Bunyon, ayak başparmağında dış kısma doğru uzanan yumru görünümünde kemik çıkıntısıdır. Bu deformite genellikle eklem üzerinde uzun süreli basınçtan kaynaklanır. Düz durması gereken ayak başparmağı zamanla normal eklem hizasından çıkar ve kemikli bir yumru oluşturur. Yürüme şeklinden veya yanlış ayakkabı seçimi gibi nedenlerle parmak üzerinde oluşan basınç bunyonlara neden olabilir. Dar ayakkabılar ve uzun süre ayakta durmak bunyon ağrısını daha da kötüleştirebilir. Halluks valgus genellikle kemiğin aşırı büyümesi olarak düşünülür, ancak gerçekte bundan daha karmaşık bir durum söz konusudur. Halluks valgus aslında başparmak eklemindeki dengesizliğin neden olduğu bir şekil bozukluğudur. İki ayakta da oluşabilen bunyonlar sıklıkla orta yaşın üzerinde görülür. Bunyon belirtileri şöyledir;

 • Ayak başparmağı tabanının dışında şişkinlik
 • Ayak başparmağı çevresinde şişlikle birlikte kızarıklık veya ağrı
 • Ayak başparmağının uç kenarında uyuşma hissi.
 • Ayak başparmağının diğer parmaklar üzerine eğilmesiyle meydana gelen sürtünme nedeniyle nasır oluşumu
 • Parmakta çekiç parmak oluşması
 • Geçici veya kalıcı ağrı
 • Başparmakta hareket kısıtlılığı
 • Normal ayakkabı giymekte zorluk

Ayak baş parmak çıkıntısı– bunyon farklı nedenlere bağlı olabilir. Genellikle yürüme şeklinden veya ayağınızın şeklinden kaynaklanan basınç, ayak başparmağınızın diğer parmaklara doğru bükülmesine neden olur. Kalıtsal ayak tipi, ayak yaralanmaları, doğuştan gelen şekil bozuklukları da bunyonlara neden olabilir. Bunyonlar zamanla yavaş yavaş oluşur. Uzun süre ayakta durmak ve tam oturmayan dar ayakkabılar bunyon ağrısını daha da kötüleştirebilir. İltihaplı romatizma (ramatoid artrit) gibi iltihaplı eklem hastalıklarının da bunyona neden olabileceği düşünülmektedir.

Bunyonlar, fiziksel muayene ve röntgen çekimi ile teşhis edildikten sonra ağrı yakınmalarınız da göz önünde bulundurularak tedavi seçenekleriniz belirlenir.

Ayak baş parmak çıkıntısı (Bunyon) Tedavi Seçenekleri

Tedavi seçenekleri halluks valgus şiddetine ve ağrı yakınmalarına bağlı olarak değişir. Genellikle belirtileri hafifletmeye yardımcı olacak koruyucu tedavi seçenekleri uygulanır. Ancak bu yöntemler bunyon için kesin çözüm sağlamaz. Bunyonun neden olduğu ağrıyı ve parmak üzerindeki basıncı hafifletebilecek ameliyat dışı yöntemler şunlardır:

Bunyon pedleri ve bantlama: Yastık görevi yapan koruyucu dolgu malzemeleri ayağınızla ayakkabınız arasında sürtünmeyi önleyerek başparmak bölgesini rahatlatır ve ağrıyı hafifletebilir.

tt

 

Ortezler: Ayak başparmağı ve diğer parmaklar arasında boşluk olmasını sağlayan özel malzemeler başparmağınızdaki hizalama sorununu kontrol etmeye yardımcı olabilir. Bazı durumlarda ayak başparmağını düz tutmak için geceleri atel kullanımı önerilir.

 

 

Ağrı kesiciler: Hem oral hem de topikal antiinflamatuvar ilaçlar ağrı ve şişliği önlemeye yardımcı olabilir. Ağrı kesici ilaçlarla birlikte buz uygulaması da ağrıyı hafifletebilir.

Fizik tedavi: Bunyon etrafında kas gücünü artırmaya yardımcı olabilecek masaj ve fizik tedavi gibi yöntemler aynı zamanda ağrıyı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.

tt

Ayakkabı seçimi: Ayak parmaklarınıza alan sağlayan daha geniş ve rahat ayakkabılar tercih edebilirsiniz. Böylece ayak başparmağı üzerindeki baskıyı hafifletmiş olursunuz.

Enjeksiyonlar: Steroid enjeksiyonları ağrıyı ve şişmeyi azaltabilir, ancak çok sık uygulanması önerilmez. Enjeksiyon yöntemi genellikle halluks valgus ameliyatından kaçınan hastalarda uygulanan son tedavi yöntemlerinden biridir.

Ameliyat dışı yöntemlerden fayda sağlanamadığında ve ağrı giderek kötüleştiğinde halluks valgus ameliyatı bir seçenek haline gelir.

Halluks Valgus (Bunyon) Ameliyatı

Ayak başparmak kemik çıkıntısıHalluks valgus ameliyatı estetik nedenlerden daha çok bunyonun ağrıya neden olduğu ve günlük aktiviteleri engellediği durumlarda önerilir. Halluks valgus ameliyatı için birden fazla teknik vardır. Genel olarak, ayak başparmağı eklemi etrafındaki şişmiş dokuyu çıkarmak, yumru oluşan kemiğin bir kısmını çıkararak (tıraşlama yaparak) ayak başparmağını düzeltmek, bir ya da daha fazla kemiği yeniden hizalayarak parmak eklemindeki anormal açıyı düzeltmek veya etkilenen eklem bölgesinde kemikleri kalıcı olarak birleştirmek gibi ameliyat yöntemleri uygulanabilir. Halluks valgus ameliyatı basit bir işlem olarak görülse de ameliyattan sonra tam iyileşme haftalar hatta aylar sürebilir.

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi halluks valgus ameliyatının da olası riskleri vardır; enfeksiyon, ameliyat bölgesinde sertlik, şişlik, uyuşma, kesilen kemiğin kaynamaması, sinir hasarı gibi riskler nadir de olsa bulunur. Ancak, geleneksel yöntemlerle yapılan halluks valgus ameliyatının başlıca riski ayak başparmağı kemik çıkıntısının tekrar nüksetmesi, ağrının devam etmesi ve parmak fonksiyonunun zayıflamasıdır.

tt

Araştırmalar gösteriyor ki; halluks valgus ameliyatından sonra hastaların %37’si estetik görüntüden, %32’si ağrıların geçmemesinden, %39’u parmak fonksiyonundan memnun değil. Daha da kötüsü hastaların %70’inde bunyon tekrar nüksedebiliyor.

Çoğu insan bunyonların sadece çıkarılması gereken aşırı bir kemik büyümesi olduğunu düşünür. Aslında bunyonlar, başparmak eklemindeki dengesizlikten kaynaklanan karmaşık bir ayak şekil bozukluğudur. Bu nedenle, sadece yumru şeklindeki kemik kısmının çıkarılması yeterli olmamakta, sorunun kökten düzeltilmesi gerekir. İyi haber, halluks valgus tedavisinde geleneksel ameliyat yöntemlerinden farklı olarak yeni bir ameliyat yöntemi geliştirilmiş olmasıdır. ‘’Lapidus 3D” 3-Boyutlu Lapidus Bunyon Düzeltme yöntemi, sorunun kaynağını düzeltmek için bunyonları 3-boyutlu olarak ele alan yeni bir tedavi seçeneğidir. Bu yöntem, basit işlemler ve gelişmiş bir teknolojiyi kullanmakla kalmayıp aynı zamanda hastaların ameliyattan sadece günler sonra yürümesine olanak tanımaktadır. Peki, geleneksel cerrahi halluks valgus tedavisinde etkisiz kalırken 3-Boyutlu Lapidus bunyon düzeltme ameliyatı sorunu tamamen nasıl çözer?

Ayak başparmak kemik çıkıntısıHalluks valgus tedavisinde geleneksel ameliyat yöntemleri neden yeterince etkili değil?

Halluks valgus, ayak başparmağında eklem dengesizliğinin neden olduğu üç boyutlu (3D) bir hasar oluşturur. Geleneksel ameliyatlar ise bunyon sorununa karşı iki boyutlu (2D) bir yaklaşım kullanır. Günümüzde bunyon ameliyatlarının çoğu, 3-boyutlu hasarlar için 2-boyutlu işlem olan osteotomi yöntemi ile yapılmaktadır. Osteotomi işleminde kemik ikiye kesilir ve ardından yumrunun görünümünü azaltmak için üst kısım itilir. Bu kesi ve değiştirme işlemi, soruna bir yara bandı koymak gibi geçici çözüm sunar. İşlem sonrası dengesiz şekilde kalan eklemde bunyon geri dönme ve gelecekte tekrar sorun yaratma eğilimindedir. Kemik kesisi ve düzeltilmesi altta yatan nedeni çözmez, sadece belirtiler hafifletilmiş olur. 3-boyutlu bir soruna 2-boyutlu bir yaklaşımla ameliyat yapmak sorunu çözmediği için geleneksel bunyon ameliyatı geçiren çoğu kişide bunyonlar tekrar oluşur. Geleneksel halluks valgus ameliyatı olan her üç hastadan birinin sonuçlardan memnun olmadığı görülüyor.

tt tt

Geleneksel halluks valgus ameliyatı, eğik  Harput Ulu Cami’ni kesip kaydırarak tamir etmeye benzetilebilir. Yumru kısmı kesilip tıraşlanır veya kemiğin üst kısmı kesilerek kaydırılır. Ancak, sorunun temeli hala düzeltilmemiştir.

Tam ve doğru bir tedavi için:

 • Ayak başparmağının üç boyutta da normal anatomisi geri kazanılmalı.
 • Bunyonun temel nedeni olan eklem dengesizliği düzeltilmeli.
 • Kalıcı ve dayanıklı bir düzeltme sağlanmalıdır.

Lapidus+3D – 3 Boyutlu Lapidus Bunyon Düzeltme Yöntemi Nedir?

Geleneksel ayak başparmak kemik çıkıntısı-bunyon ameliyatının aksine, Lapidus+3D Bunyon Düzeltme işleminde, kemiği normal konumuna döndürmek için özel olarak tasarlanmış aletler kullanılır. Ayak başparmağınız doğal hizasına göre düzleştirilir ve yumru giderilir, böylece bunyonun neden olduğu ağrılar da ortadan kalkar. Yeni ameliyat tekniği kullanılarak, dengesiz olan eklem sağlamlaştırılmış olur.

Eğik  Harput Ulu Cami Kulesi örneğinde olduğu gibi, Lapidus+3D Bunyon Düzeltme ameliyatı, eğik kule sorununun altında yatan nedene odaklanır yani dengesiz bir temelin güçlendirilmesini sağlar. Tıpkı kulenin tekrar orijinal konumuna döndürülerek ve sabitlenerek sorunun çözülmesi gibi.

tt tt

Tüm kemik normal hizalamasına döner, kararsız eklem yapısı 3-boyutlu düzeltilir ve eklem kalıcı olarak korunur.

Lapidus 3D3 boyutlu Lapidus bunyon düzeltme ameliyatında yeni ameliyat tekniğinin kullanımı, hastaların ayağa hızla kalkmasını ve ayağın üzerine ağırlık verme yeteneğini sağlar. Böylece iyileşme süreci geleneksel bunyon ameliyatlarına göre daha hızlı gerçekleşir. İşlemden sonra çoğu hasta birkaç gün içinde yürüyebilir. Alçıya ihtiyaç duyulmadığından günlük aktivitelere hızla geri dönülür.

Halluks valgus ameliyatına karar verdiğinizde seçeneklerinizi bilmek önemlidir. Ameliyat öncesinde doktorunuza seçeneklerinizi, ameliyatın yararları ve olası riskleri, iyileşme süresi hakkında danışabilirsiniz. ayak başparmak kemik çıkıntısı-Halluks valgus tedavisinde yeni bir dönem başlatan Lapidus 3D3 boyutlu Lapidus bunyon düzeltme ameliyatı hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapın