Tedavinize Başlayın
 • MR ve Röntgen Sonuçlarınızı İletinKısa sürede dönüş sağlayalım
 • Diz & Kalça Ağrısı TestiTesti çözün sizi bilgilendirelim

Bel Fıtığında Endoskopik Diskektomi Ameliyatı

Detail about our service

Bel fıtığında tedavi yöntemleri

Bel fıtığı toplumun büyük bölümünü ilgilendiren, kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen, iş gücü kaybına ve fonksiyonel kısıtlılığa neden olan ciddi bir sağlık sorunudur. Bel fıtığı doktor başvurularının önemli bir bölümünü oluşturur. Bel fıtığının tedavisinde hastaların büyük bölümünde ilaç tedavisi, korse, fizik tedavi ve omurgaya uygulanan enjeksiyonlarla şikayetler rahatlar. Ancak ameliyat dışı tedavilerin çaresiz kaldığı durumlarda cerrahi tedavi gerekli olur.

Bel fıtığının cerrahi tedavisinde uzun yıllardır yaygın olarak uygulanan teknik mikrodiskektomidir. Mikrodiskektomi ameliyatlarında genellikle 2 cm uzunluğunda bir kesi uygulanır. Uygulanan kesiden girilerek kas doku kemikten sıyrılır. Omurilik kanalına girmek için bir miktar kemik dokuyu çıkarmak gereklidir. Omuriliğin üzerindeki kemik ve bağ dokusu temizlendikten sonra omurilik zarı ve sinir kökü kenara alınarak fıtığa ulaşılır. İşlem mikroskop görüntüsü eşliğinde uygulanır.

tt

Endoskopik diskektomi (kapalı bel fıtığı ameliyatı) ise, daha küçük bir kesiden kas dokuyu sıyırmaya ve kemik doku çıkarmaya gerek kalmadan uygulanması nedeni ile son yıllarda giderek popülerlik kazanmaya başlamıştır. Daha az yumuşak ve kemik doku hasarı yaratması nedeni ile kapalı bel fıtığı ameliyatları sonrasında, daha az ağrı yaşanmasına ve daha hızlı iyileşmeye olanak sağlanmaktadır.

Kapalı Bel Fıtığı (Endoskopik diskektomi) ameliyatı nedir?

Endoskopik diskektomi ameliyatı 8 mm’lik bir kesi ile uygulanabilen kapalı bir cerrahi tekniktir. Bu küçük kesiden fıtıklaşmış diske, üzerinde kamera bulunan bir tüp gönderilir. Gönderilen tüpün içinden de ameliyatı gerçekleştirmeyi sağlayacak çalışma aletleri gönderilir. Bu aşamadan sonra ameliyat endoskopik görüntü kılavuzluğunda monitör eşliğinde devam eder.

 

Endoskopik diskektomi ameliyatında kas dokuyu kemik dokudan sıyırmaya gerek yoktur. Kemik doku çıkarılması çoğu zaman gerekli olmaz, gerekli olduğunda da çok kısıtlı miktarda kemik çıkartılır. Kısacası endoskopik diskektomi yumuşak dokuya ve kemiğe oldukça saygılı bir tekniktir. Doğal omurga anatomisinin bozulmasına neden olmaz.

Endoskopik diskektomi ameliyatı hangi durumda uygulanır?

Bel fıtığı nedeniyle cerrahi tedavi gerekli olan her hastaya endoskopik diskektomi yani kapalı bel fıtığı ameliyatı uygulanabilir.

Endoskopik-diskektomi-ameliyat_C4_B1-hangi-durumda-uygulan_C4_B1r

– Şiddetli bel-bacak ağrısı olup ve kişi ayakta durma veya yürüme gibi günlük işlevlerini sürdürmekte güçlük çekiyorsa,

– Dışkı, idrar kaçırma veya yapamama varlığında,

– Bacak kaslarında artan güçsüzlük, uyuşma gibi nörolojik belirtiler yaşıyorsa,

– İlaç tedavisi, fizik tedavi ve diğer cerrahi olmayan tedaviler ile bulgularda belirgin bir düzelme elde edilemediği durumlarda.

Endoskopik diskektomi ameliyatının avantajları nelerdir?

Daha küçük kesi kullanılması ve daha az doku tahribatı yaratması gibi üstünlükleri olan  endoskopik diskektomi ameliyatlarının avantajları;

 • Ameliyat sırasında daha az kanama olur.
 • Ameliyat sonrasında hastalarda daha az ağrı şikayeti olur.
 • Hastalar daha çabuk ayağa kalkabilir ve yürüyebilirler.
 • Aynı gün hastaneden çıkıp eve gidebilirler.
 • Hastalar daha erken işe dönebilirler.
 • Kemik doku çıkarılmadığı veya daha az çıkarıldığı için omurganın normal anatomisi bozulmaz.
 • Açık cerrahiye göre daha az nedbe dokusu oluşur. Bu da doku iyileşmesi sırasında görülebilen aşırı nedbe oluşumunun neden olduğu yapışıklıklara ve sinir sıkışmalarına engel olur.
 • Kapalı bel fıtığı ameliyatlarında kullanılan boyama tekniği, fıtıklaşmış olan disk dokusu ile sağlıklı disk dokusunun birbirinden ayırt edilmesini sağlar. Böylece sağlıklı disk dokusu korunabilir.
 • Kapalı bel fıtık cerrahisinde görüntüleme için ameliyat yerinde sürekli bir sıvı akışı olur. Bu sıvı akışı sahanın sürekli olarak yıkanmasını sağlar ve enfeksiyon riskini azaltır.
 • Lokal anestezi ile uygulanabildiğinden, hasta genel anestezinin risklerinden korunmuş olur.
 • Sinir kökleri açık cerrahideki gibi kenara çekilmezler. Bu nedenle açık ameliyatlarda gerilmelere bağlı oluşabilen sinir kökü hasarı, kapalı bel fıtık ameliyatlarında daha nadir görülür.
 • Cerrahi ekibin öğrenme eğrisi tamamlandıktan sonra, açık cerrahiye göre daha kısa sürede işlem tamamlanabilir.
sonuç

Sonuç

Bel fıtık ameliyatlarında endoskopik diskektomi yani kapalı bel fıtığı ameliyatı, mikrodiskektomi ameliyatı kadar başarılı bir tekniktir. Kapalı bel fıtığı ameliyatı sonrası nedbe dokusu oluşum riski de daha azdır. Endoskopik diskektomi tekniği ile omurga yapısı bozulmayıp korunduğu için, hastalar kapalı bel fıtığı ameliyatı sonrasında daha kolay iyileşirler.

 

 

icon-1-1.png

Turan&Turan
Kemik Kas Eklem Sağlığı

Çağrı Merkezi

0224 222 0 777