turan turan

robotik cerrahi

robotik diz protezi

diz protezi

ortopedi ve travmatoloji
fizik tedavi ve rehabilitasyon
fizik tedavi fizik tedavi robotik cerrahi robotik cerrahi
tr
0224 222 0 777[email protected]

Banner - kalça Avasküler Nekrozu Nedir? Belirtileri ve tedavisi Nelerdir?

İçindekiler;

 1. Avasküler Nekrozu (Osteonekroz) Nedir?
 2. Avasküler Nekrozu Belirtileri Nelerdir?
 3. Avasküler Nekrozu Nedenleri Nelerdir?
 4. Avasküler Nekrozu Risk Faktörleri Nelerdir?
 5. Avasküler Nekrozu Tedavisi Nelerdir?
 6. Egzersiz Yapmak Avasküler Nekroza İyi Gelir Mi?
 7. Avasküler Nekroz Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Avasküler Nekrozu (Osteonekroz) Nedir?

Kemik canlı bir dokudur ve canlılığını sürdürmesi için kemiğe giden kan akışının düzenli bir şekilde gerçekleşmesi gerekir. Kırık bir kemik veya çıkık bir eklem, kemiğin bir bölümüne giden kan akışını kesintiye uğratabilir. Kemiklere ulaşan kan akışının azalması veya tamamen engellenmesi nedeniyle kemik dokusunun ölmesine avasküler nekroz (osteonekroz, aseptik nekroz veya iskemik kemik nekrozu) denir. Avasküler nekrozdan herkes etkilenebilir, ancak bu durum en çok 30 ile 50 yaş arasındaki kişilerde görülmektedir.

Avasküler nekrozdan en çok etkilenen vücut bölgeleri; kalça, diz, omurga, omuz ve el bileğidir. Avasküler nekrozun erken tedavisi, ileri dönemlerde oluşabilecek sakatlıkları önlemek için çok önemlidir. Tedavi; hasar gören bölgeye ve durumun ciddiyetine bağlı olarak önemli ölçüde değişir, ancak tedavinin ilk amacı eklem yüzeyinin çökmesini önlemektir. Hastalığın, ağrılı kireçlenme ile sonuçlanan ileri aşamalarında, kalça protezi ameliyatı gerekebilir. Avasküler nekrozu erken teşhis ve tedavi edildiğinde, ilerleyen kemik hasarı durdurulabilir ve eklem işlevi geri kazandırılabilir.

Avasküler Nekrozu (Osteonekroz) Nedir2.jpg

Avasküler Nekrozu Belirtileri Nelerdir?

Avasküler nekrozun erken döneminde birçok insanda hiçbir belirti görülmeyebilir. Durum kötüleştikçe, özellikle eklem üzerine ağırlık verildiğinde, ağrı hissedilmeye başlanır. İleri aşamalarda, dinlenme halindeyken bile ağrı hissedilir hale gelir. Ağrı hafif veya şiddetli olabilir ve genellikle yavaş yavaş gelişir. Kalça ekleminde meydana gelen avasküler nekrozun neden olduğu ağrılar kasık ve uyluk bölgesinde başlangıçta hafif veya zonklayan bir ağrı olarak hissedilir. Hastalık ilerledikçe, kalçaya ağırlık vermek zorlaşır ve kalça eklemini hareket ettirmek bile dayanılmaz ağrılara neden olabilir. Erken dönemdeki hafif belirtiler ile kemik çökmesi belirtileri arasındaki süre birkaç ay ile bir yıl arasında değişebilir.

Avasküler-Nekrozu-Belirtileri-Nelerdir

Avasküler nekrozun genel belirtileri şu şekildedir:

 • Ağrı nedeniyle sınırlı hareket aralığı.
 • Etkilenen eklemde veya çevresinde hafif veya şiddetli ağrı.
 • Dize yayılan kasık ağrısı.
 • Kalça Ağrısı veya diz üzerine ağırlık verirken ortaya çıkan ağrı.
 • Kemik ve eklem çökmeye başladıkça artan eklem ağrısı.

Avasküler Nekrozu Nedenleri Nelerdir?

İskelet sistemi, sürekli olarak yaşlanan kemiğin yerini alacak yeni kemik hücreleri üretir. Bu süreç için sağlıklı bir kan akışı gerekir. Avasküler nekrozu meydana geldiğinde, kemiğe kan akışı yavaşlar veya durur. Sonuç olarak eski kemik dokusu, vücut henüz onu yenileyemeden parçalanır. Hastaların %20’sinde osteonekroz, herhangi bir neden olmaksızın ortaya çıkar. Osteoporozu olan kadınlar, dizlerinde avasküler nekrozu problemi yaşayabilirler. Zayıflamış bir kemik üzerindeki aşınma ve yıpranma da avasküler nekroza yol açabilir. Avasküler nekroz nedenleri birden fazladır. Yaygın görülen avasküler nekroz nedenleri şöyledir:

Avasküler Nekrozu Nedenleri Nelerdir

 • Eklem veya kemik travması: Kemikte veya eklemde kırık, çıkık veya bir yaralanma meydana gelmesi, hasar alan kemiğin yakındaki kan damarlarına zarar verebilir ve avasküler nekroz meydana gelebilir.
 • Kan damarlarındaki yağ birikintileri: Uzun süreli kortizon veya alkol kullanımı kan damarlarında yağ birikimine neden olabilir. Bu durum, kan damarlarının daralmasına veya tıkanmasına neden olarak kemiğe kan akışını azaltabilir.
 • Bazı hastalıklar: Kemiklere giden kan akışının azalmasına neden olan hastalıklar (lupus, orak hücre anemisi ve gaucher hastalığı gibi) avasküler nekroza neden olabilir.
 • Radyasyon tedavisi: Radyasyon içeren kanser tedavileri de kemiği zayıflatabilir ve kan damarlarına zarar vererek düzenli kan akışını bozabilir.

Avasküler Nekrozu Risk Faktörleri Nelerdir?

Avasküler Nekrozu Risk Faktörleri Nelerdir?

Avasküler nekrozdan herkes etkilenebilir fakat en çok 30-50 yaşları arasındaki kişilerde yaygındır. Avasküler nekrozun meydana gelme riskini arttıracak durumlar şunları içerir:

 1. Alkol: Alkol alımı, kanda yağ birikimlerine neden olabilir ve bu da kemiklere giden kan akışını azaltır.
 2. Kortizon kullanımı: İltihap önleyici ilaçların ağızdan alım veya damar yoluyla uzun süreli kullanımı, avasküler nekroz meydana gelme riskini arttırır.
 3. Travmalar: Kalça kırık veya çıkığı, hasar gören kalça ekleminin yakındaki kan damarlarına zarar verebilir ve kemiklerinize giden kan akışını kesebilir.
 4. Kan pıhtıları, iltihaplanma ve atardamarlarda hasarlar, kemiklere giden kan akışını engelleyebilir.

Avasküler Nekrozu Tedavisi Nelerdir?

Avasküler nekrozu tedavisinin temel amacı; kemik veya eklemin daha fazla hasar görmesini engellemektir. Avasküler nekroz tedavisi; yaş, genel sağlık ve tıbbi geçmiş, etkilenen kemiğin yeri, hasarın miktarı ve hastalığın altında yatan nedene dayalı olarak belirlenir. Avasküler nekroz tedavisi için, cerrahi ve cerrahi olmayan tedaviler bulunur:

 • Cerrahi Olmayan Avasküler Nekroz Tedavisi

Avasküler nekrozun erken dönemlerinde meydana gelen ağrılar ilaç tedavileri ile hafifletilebilir. Etkilenen kemiğin üzerine binen ağırlığı ve stresi azaltmak, meydana gelen hasarı yavaşlatabilir. Osteonekrozun ilerlemesini durdurmak için uygulanan ilaç tedavisi sırasında, hasar gören kemik belli aralıklarla kontrol edilir ve kemik hasarı izlenir. Etkilenen kemiklerdeki yükü azaltmak için koltuk değneği veya bir destek kullanmanız gerekebilir. Kemik iyileşmeye başladığında, fizik tedavi, eklem hareketliliğini sürdürmenize ve eklemi destekleyen kas gruplarını güçlendirmenize yardımcı olabilir. Avasküler nekroz için kök hücre tedavisi ise, hastalığın ilerlemesini durdurmada ve genç hastaların tam kalça protezi ameliyatı olmasını önlemede uygulanan bir tedavi yöntemidir. Kök hücre uygulamaları gelişmekte olan bir tedavi olmakla birlikte avasküler nekrozda kök hücre tedavisine yönelik çok sayıda çalışma 1 2 3  yapılmaktadır.

Uygulanan tedavilere rağmen hastalık ilerliyorsa ve eklem üzerine ağırlık vermek daha ağrılı olmaya başlarsa, cerrahi tedavi bir seçenek haline gelir.

 • Cerrahi Avasküler Nekroz Tedavisi

Avasküler nekrozun neden olduğu kalça ağrısı veya yakınmalar ameliyatsız tedavi ile düzelmiyorsa, doktorunuz ameliyat seçeneğini önerilebilir. Cerrahi tedaviler; hastanın yaşına, kemiğin hasar miktarına ve hastalığın evresine bağlıdır. Hastalığın erken evrelerinde (Aşama 1 ve Aşama 2), daha kısmi bir cerrahi işlem gerçekleştirilebilir. Hastalık sonraki aşamalara (Aşama 3 ve Aşama 4) ulaştığında ise, çoğu durumda tercih edilen tedavi kalça protezi ameliyatıdır.

Avasküler Nekrozu Belirtileri Nelerdir?
Osteonekrozun dört aşaması. Hastalık; sağlıklı bir kalçadan (1. aşama) femur başının çökmesine ve şiddetli kireçlenmeye (4.aşama) kadar ilerleyebilir.

Kor Dekompresyon Ameliyatı: Kor dekompresyon, erken dönemde avasküler nekrozu tedavi etmek için kullanılan bir tedavidir. Bu işlemde, kalçanın yan bölgesinden açılan küçük bir kesi ile kemiğe ulaşılarak kan akışıyla beslenmeyen bölgenin basıncı azaltılır ve dolaşım probleminin ilerlemesi engellenir.

Kemik Grefti: Dekompresyon işlemi ile vücudun bir başka bölümünden alınan kemik dokusu, hasarlı bölgeye yerleştirilerek bu bölgede yeni kemik oluşumu desteklenir. Bu tedavi, kök hücre tedavisi sonrası daha az tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir.

Total kalça protezi ameliyatı: Avasküler nekroz, ileri aşamalara (Aşama 3 ve Aşama 4) ulaştığında, çoğu durumda tercih edilen tedavi tam kalça protezi ameliyatıdır. Total kalça protezi ameliyatının amacı, kalça ekleminin hasar görmüş kısımlarını değiştirmek ve kalça ağrısını ortadan kaldırmaktır. Tam kalça protezi ameliyatında, hasarlı kemik ve kıkırdak çıkarılır ve protez bileşenlerle değiştirilir. Tam kalça protezi ameliyatı; gelişen teknoloji sayesinde, yaşam kalitesinin iyileştirilmesi için güvenilir sonuçlar sağlayan bir tedavi haline gelmiştir.

total kalça protezi ameliyatı

Egzersiz Yapmak Avasküler Nekroza İyi Gelir Mi?

Avasküler nekroz meydana geldiğinde; koşma, atlama, futbol, voleybol, basketbol ve benzeri yorucu sporlar dahil olmak üzere eklemlerinize baskı uygulayan aktivitelerden kaçınmak gerekir. Doktorunuzun önerdiği egzersizleri uygulamak ve eklemler yorulduğunda dinlenmek kemik sağlığı için en iyi seçenektir.

Avasküler Nekroz Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Avasküler nekroz; yaralanma (travma), ilaç yan etkileri veya çeşitli kan hastalıklarının bir sonucu olarak meydana gelen kemik ölümüdür. Tedavi edilmeyen avasküler nekroz zamanla kötüleşir, kemik zayıflar ve çökebilir. Avasküler nekroz ayrıca kemiğin pürüzsüz şeklini kaybetmesine neden olur ve bunun sonucunda şiddetli kireçlenme meydana gelebilir. Avasküler nekrozu, erken aşamalarda teşhis ve tedavi etmek, kemik sağlığı için önemlidir.

Avasküler nekroz yaşamı tehdit eden bir hastalık olmasa bile, güçten düşürebilir ve şiddetli ağrılara neden olabilir. Kemiklerinizde ve eklemlerinizde hissettiğiniz herhangi bir ağrı ya da sizi rahatsız eden bir belirtiyi doktorunuzla paylaşmak, sağlığınız için gereklidir. Ağrısız ve rahat bir gelecek için, erken teşhis ve tedavinin önemi unutulmamalıdır.

Kemik kas eklem sorunlarınız ile ilgili daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir, kemik sağlığınızı korumada ilk adımı atabilirsiniz. Randevu ve iletişim için bize ulaşın!

2 Responses
 1. Verdiğiniz çok kıymetli bilgiler için teşekkürler. Benim sol kalçada da 2 yıldır zaman zaman nükseden özellikle sabahları uyandığımda kendini iyice belli eden bir ağrı var. Bunun bahsettiğiniz avasküler nekroza çok benzettim. Kesin teşhisi için hangi tetkikler yapılmalı acaba.

  1. Turan Turan

   Merhaba Selami Bey öncelikle geçmiş olsun, Sağlık probleminiz ile ilgili sizi doğru bilgilendirebilmemiz için yakın zamanda çektirmiş olduğunuz röntgen veya MR görüntünüzü bize 0532 499 77 44 numaralı hattımıza gönderdiğiniz takdirde incelenip size geri dönüş sağlayabiliriz. Sağlıklı günler dileriz…

Yorum Yapın