turan turan

robotik cerrahi

robotik diz protezi

diz protezi

ortopedi ve travmatoloji
fizik tedavi ve rehabilitasyon
fizik tedavi fizik tedavi robotik cerrahi robotik cerrahi
0224 222 0 777[email protected]

Kalça Artroskopisi

Detail about our service

Kalça eklem yapısı

Kalça, uyluk kemiği (femur) ile leğen kemiğini (pelvis) birleştiren eklemdir. Uyluk kemiğinin başı (femur başı) top gibi yuvarlaktır. Femur başı leğen kemiğinin oluşturduğu yuvaya (asetabulum) yerleşerek, kalça eklemini meydana getirir. Kalça eklemini oluşturan femur başı ve yuva düzgün yüzeyli, kaygan kıkırdak tabakası ile kaplıdır. Bu kıkırdak dokusu iki kemiğin bir birbiri üzerinde rahatça kaymasını ve hareket etmesini sağlar.

tt

Kalça eklem yuvası olan asetabulumun çevresinde kalın kıkırdaksı bir halka şeklindeki yapıya labrum denir. Labrum kalçada yuvanın derinliği arttırırken, aynı zamanda femur başını bir conta gibi sararak kalça ekleminin sabitliğini sağlar. Kalçada bulunan çok sayıda bağ ve kas dokusu da eklemin sabitliğini destekler.

Kalça artroskopisi nedir?

Kalça artroskopisi ortopedi doktorunun eklemin kemik, bağ ve kıkırdak yapısını değerlendirmesine ve cerrahi olarak girişim yapmasına izin veren bir kapalı ameliyat tekniğidir. Kalça artroskopisi eklemdeki sorunları erken dönemde saptayıp, müdahale edilmesini sağlayan ve böylelikle kalçanın hızla kireçlenmesi engelleyen, eklem koruyucu bir cerrahidir. Kalça artroskopisi diğer eklem artroskopilerinden daha farklı ve zor bir tekniktir. Bu nedenle hem özel ekipman gerektirir, hem de başarılı cerrahi tedavi için ameliyatı yapan uzmanın bu konuda ileri eğitim almış ve deneyimli olmasını gerektirir.

 

Kalçanın artroskopik cerrahi ameliyat sırasında, kalça eklem içine küçük bir delikten bir kamera yerleştirilerek eklem içinin görüntüsü ekrana aktarılır. Başka küçük deliklerden de eklem içine sokulan özel cerrahi aletlerin yardımı ile ortopedi doktoru işlemi ekrandan izleyerek gerçekleştirir.

 

Artroskopik cerrahi sırasında eklem içi yapılar çok yakın ve büyütülmüş olarak görülür. Böylece hastalıklı dokular çok daha iyi saptanır ve tedavi edilebilirler. Kalça artroskopik cerrahisi çevre dokulara zarar vermeden ve yaralamadan direkt eklem içine girilmesine ve sadece hasta olan dokulara müdahale edilmesine olanak sağlar. Artroskopik cerrahide eklem hareketlerini sağlayan iyileşmesi zor ve ağrılı kas, kapsül gibi yumuşak dokulara hiç dokunulmamaktadır. Bu özellikle kalçada çok daha önemlidir. Böylece ameliyat sonrası eklem hareketleri ağrısız ve rahattır. Bu durum erken ve hızlandırılmış rehabilitasyon olanağı sağlar. Aktif yaşama ve spora daha erken dönüş olanağı sağlar. Açık cerrahiye göre daha küçük kesiler yapıldığı için enfeksiyon riski de daha düşüktür. Kalça eklem artroskopisi hastanede yatmayı gerektirmeyen günübirlik yapılan bir ameliyattır.

Kalça artroskopisi hangi durumlarda uygulanır?

tt
 • Kalça eklemi kaynaklı olduğu kanıtlanmış fakat klinik ve radyolojik olarak nedeni aydınlatılamayan sorunların tanı ve tedavisinde
 • Kalça eklem içine düşmüş olan kıkırdak parçaların, eklem içinde oluşmuş dokuların, kalça protezlerinde eklem aralığındaki kemik-çimento parçalarının çıkarılması
 • Kalça eklem kireçlenmesinin erken döneminde
 • Kalça sıkışma sendromu
 • Asetabular labrum yırtıkları
 • Kısmi kıkırdak hasarları
 • İliopsoas tendon bozuklukları ve bursiti
 • İliotibial bant gevşetme
 • Gluteus minimus tendon onarımı
 • Dirençli sinovit olguları
 • Kalça eklem enfeksiyonu

Kimlere kalça artroskopisi yapılamaz?

Kalça artroskopi ameliyatını başarıyla uygulayabilmek için, kalça röntgen görüntüsünde eklem aralığının seçilebilir durumda açık olması gerekmektedir. Eğer bir eklem aralığı tespit edilemiyorsa, kireçlenme çok fazla ilerlemiş demektir. Bu durumda serbest kireç ve kıkırdak parçalarını dışarı çıkararak hastanın ağrılardan kurtulmasını sağlamak pek mümkün değildir. Çok aşırı kilolu şişman hastalarda da kalça artroskopisi uygulanamamaktadır.

Kalça artroskopisi nasıl uygulanır?

Kalça vücudun en derin eklemidir. Top-yuva biçimi de eklem içine girmeyi zorlaştırır.

Aynı zamanda femur başı asetabular yuvanın içerisinde oldukça derinde bulunur, bu nedenle artroskop ile ona ulaşmak, diz ya da omuz eklemine göre daha zordur. Bu problem yeni cerrahi aletlerin geliştirilmesi sayesinde çözülebilmiştir. Bu nedenle kalçanın artroskopik ameliyatları diğer eklem artroskopilerinden farklı olarak; ileri ameliyathane koşulları, “traksiyon masası” ve “skopi” kullanılmadan yapılamaz.

tt

öncelikli olarak traksiyon masasına alınarak operasyon yapılacak bacağa kontrollü çekme uygulanarak kalça eklemi 1 cm kadar aralanır. Skopi denilen ekrana anında röntgen görüntüsü veren cihaz eşliğinde, kalça eklemine  yapılan 1cm’lik bir kesiden kamera sistemi yerleştirilir. Açılan diğer bir veya iki delikten de eklem içine cerrahi aletler ile girilerek ameliyat gerçekleştirilir.

Kalça artroskopisi sırasında öncelikle eklem içi yapıların direk görülerek değerlendirmesi yapılır. Röntgen, tomografi  ya da MR-manyetik rezonans görüntülemede  bile  saptanamayan son derece küçük yapılar, bir televizyon ekranına yansıtılarak net olarak izlenir. Cerrah artroskopik olarak kalça içi yapıları değerlendirerek ağrıya neden olan sorunu saptadıktan sonra cerrahi tedavi işlemine başlar.

 

Kalça artroskopisi sırasında saptanan bozukluğa ve derecesine göre ortopedi cerrahının tedavide uygulayabileceği çeşitli cerrahi yöntemler vardır. Örneğin; kalça ekleminin yuva kısmı olan asetabulumun kenarını çevreleyen labrumda yıpranmış bir yırtık varsa, hasarlı bölüm çıkarılır ve böylece sadece sağlam, zedelenmemiş labrum dokusu kalır. Eğer labrumdaki yırtık labrumda aşınmaya yol açmamış, düzgün kenarlı ise labrumdan parça kesilip çıkarılmadan onarım yapılabilir. Kalça sıkışma sendromu saptanan olgularda, normal olmayan kemik yapıları törpülenerek yeniden şekillendirme işlemi uygulanır. Kalça ağrısının nedeni eklem içine düşmüş olan kıkırdak tortularıysa, bunlar çıkarılarak kalça ekleminin içi temizlenir. Kalça eklem kıkırdağındaki küçük hasarlar temizlenip gerekli işlemler yapılabilir. Sinovyal zarın tekrarlayan dirençli sinovitlerde veya eklem içi enfeksiyon varlığında, eklem içinde saptanan yapışıklıklar, kalınlıklar temizlenir, eklem içi yıkanır ve biyopsi alınabilir.

Kalça artroskopisi sonrası iyileşme dönemi

Kalça Artroskopisi

Turan&Turan
Kemik Kas Eklem Sağlığı

Telefon

0224 222 0 777