0224 222 0 777[email protected]

Osteoporoz ve egzersiz

Detail about our service

Osteoporoz ve egzersiz

tt

Egzersiz yapmanın kemik sağlığı için yaşamın her döneminde farklı faydaları vardır. Büyüme döneminde yapılan egzersiz kemik oluşumuna yardımcı olurken, yetişkinlik döneminde yapılan egzersiz kemiğin korunmasına yardımcı olur. Hayatın ilerleyen dönemlerindeyse hem aşırı kemik kaybını önlemede hem de düşüp kemiklerinizin kırılma riskine karşı güç ve çevikliğinizi geliştirmede, egzersizin önemli bir rolü vardır.

Egzersiz kemik kütlesinin korunmasında etkilidir ve egzersiz yapmanın kemik sağlığına etkisi yalnızca kemikleri güçlü tutmak ile sınırlı değildir. Yapılan kuvvet egzersizleri aynı zamanda kas kütlesinde de artış sağladığı için kas gücü, kontrol, denge, beceri ve koordinasyon artar. İyi bir denge ve koordinasyona sahip olmak ise sizi düşmelere ve düşmeye bağlı kırık olması riskine karşı korur. Yapılan bilimsel çalışmalar; düzenli fiziksel aktivite yapmanın, düşme ve kırık riski yüksek olan yaşlılarda düşmeleri yaklaşık üçte bir oranında azaltabildiğini göstermektedir.

Kırıkların önlenmesi ve düşme riskinin azaltılması için düzenli egzersiz yapılması önerilir. Özellikle ağırlık kullanılarak yapılan kas güçlendirici egzersizlerin kemik yoğunluğunu arttırdığı bilinmektedir. Osteoporozlu kadınların, doktorları tarafından aksi belirtilmediği sürece, haftada 3 kez en az 30 dakika yürüyüş yapmaları ve her gün birkaç dakika duruş ve denge egzersizleri yapmaları gerekir.

Egzersiz programı her kişinin yaşı, genel sağlık durumu, osteoporoz ve kırık riski derecesine göre uzman doktor ve fizyoterapist tarafından belirlenmelidir.

Osteoporozda egzersizler

  • Kas güçlendirme egzersizleri
  • Yürüyüş, merdiven çıkma
  • Tempolu yürüyüş
  • Koşma
  • Atlama, zıplama egzersizleri
  • Yoga ve Tai Chi
  • Dans
icon-1-1.png

Turan&Turan
Kemik Kas Eklem Sağlığı

Çağrı Merkezi

0224 222 0 777